در مطلب تحصیل در رشته کامپیوتر در ترکیه در وبلاگ لتس گو یونی به صورت اختصاصی تحصیل در رشته علوم و مهندسی کامپیوتر در کشور ترکیه و بهترین دانشگاه‌های ترکیه در رشته کامپیوتر و موارد دیگر را بررسی می‌کنیم پس تا پایان این مطلب با لتس گو یونی همراه باشید.

رشته کامپیوتر یکی از پر مخاطب‌ترین رشته‌های تحصیلی در دنیا است که در گرایش‌های مختلف و در تمامی مقاطع تحصیلی در اکثر دانشگاه‌های دنیا ارائه می‌شود. مدرک تحصیلی در رشته علوم کامپیوتر اساساً مطالعه اطلاعات و محاسبات با استفاده از یک رویکرد علمی و عملی است و الگوریتم‌ها و پروتکل‌ها را برای کمک به دستیابی، بازنمایی، پردازش، ذخیره سازی، ارتباط و دسترسی به اطلاعات در بر می‌گیرد.

این رشته تحصیلی که به طور معمول آینده شغلی خوبی هم دارد، در کشور ترکیه هم یکی از گزینه‌های خوب انتخاب برای تحصیلات دانشگاهی است و بسیاری از دانشگاه‌های کشور مهاجرپذیر ترکیه هم این رشته را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهند. 

رشته کامپیوتر در ترکیه

انتخاب رشته علوم کامپیوتر برای تحصیل یک انتخاب هوشمندانه در دنیای رو به پیشرفت و فناوری محور است و همچنین یکی از نیازهای دنیای امروز است که همه افراد با این علم سر و کار دارند. علم کامپیوتر آنچنان با زندگی افراد گره خورده است که اگر فردی در این زمینه تخصص داشته باشد به راحتی می‌توانند در دنیای تکنولوژی به زندگی و امورات خود بپردازد.

رشته کامپیوتر به دو شاخه اصلی علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر تقسیم می‌شود که معمولا هر دو این رشته‌ها در دانشگاه‌های کشور ترکیه ارائه می‌شوند و همیشه مورد استقبال افراد متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی و ارشد بوده است. البته شاخه‌های دیگری از رشته کامپیوتر مثل: فناوری اطلاعات یا IT، مهندسی نرم افزار، هوش مصنوعی و مهندسی سخت افزار در عصر دیجیتال ایجاد شده است که بسیار محبوب هستند.

دانشجویان رشته‌های مرتبط با علم کامپیوتر در طول دوران تحصیل خود در مقاطع تحصیلی مختلف دروسی همچون: ریاضیات، برنامه نویسی، طراحی الگوریتم، هوش مصنوعی، شبکه، پایگاه داده، ذخیره و بازیابی اطلاعات و ... را آموزش می‌بینند و در طول دروس عملی خود، تجربه کافی در این زمینه‌ها را کسب می‌کنند.

دانشجویان محصل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر در کشور ترکیه از ابتدا با مفاهیم کلی در علم کامپیوتر آشنایی کامل کسب می‌کنند و با تمرکز بر آموزش و نحوه نوشتن نرم افزارها و همچنین سازماندهی منطقی هزاران کد، برنامه‌ها را به آنچه قرار است انجام دهند تبدیل می‌کنند.

همچنین از دیگر توانایی‌هایی که دانشجویان در این رشته تحصیلی در دانشگاه‌های کشور ترکیه کسب می‌کنند، اصلاح خطاهای کدگذاری از طریق اشکال‌زدایی، نحوه نگهداری پایگاه داده و طراحی رابط کاربر است. پس اگر شما هم می‌خواهید وارد دنیای علم کامپیوتر شوید و در آن موفق عمل کنید باید ذهنی منطقی، دانش قوی در مورد ریاضیات، مهارت حل مسئله و توانایی تجزیه و تحلیل و تلفیق اطلاعات را کسب کنید.

دانشجویانی که پس از اتمام دوره تحصیل خود در ترکیه با مدرک علوم کامپیوتر و یا مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند وارد مشاغل پردرآمدی همچون: سازندگان بازی، مهندسین نرم افزار، مشاوران فناوری اطلاعات، مدیران پایگاه داده، در کشور ترکیه و دیگر کشورهای اروپایی و حتی آمریکا شوند و یک برنامه موفق مهاجرت تحصیلی را به اقامت دائم در کشور مورد علاقه خود تبدیل کنند.

چرا کشور ترکیه گزینه خوبی برای تحصیل در رشته کامپیوتر است؟

دولت ترکیه در دهه‌های گذشته به شدت به دنبال پیشرفت‌های روز افزون در تکنولوژی و رسیدن به کشورهای پیشرفته دنیا بوده است و از همین رو روند ادغام بیشتر فعالیت‌های دانشگاهی و صنعتی را افزایش داده است.

از طرف دیگر دوره‌های تحصیلی همانند رشته کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، فناوری اطلاعات و ... را در دانشگاه‌های این کشور و براساس نیازهای تکنولوژی و صنایع جهانی و کشور ترکیه ایجاد کرده است تا در این ماراتن دنیای دیجیتال حضور پررنگ‌تری داشته باشد.

همچنین ترکیه به سرعت در حال دستیابی به شهرت جهانی به عنوان مقصدی ایده آل برای دانشجویان بین المللی است که به دنبال تحصیلات با کیفیت هستند. کشور ترکیه با اقتصاد پویا و تنوع فرهنگی عالی، یک زندگی مطلوب را در پیشرفته‌ترین شهرهای جهان به دانشجویان بین‌المللی خود پیشنهاد می‌دهد و همین امر سبب شده است تا کشور ترکیه به مکانی ایده آل برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شود. 

دانشگاه‌های کشور ترکیه در اکثر رشته‌های تحصیلی و علی الخصوص رشته کامپیوتر میزبان برنامه‌های متنوع بورسیه تحصیلی هستند که طبق داده‌های آماری یونسکو، بیش از 3.6 میلیون دانشجو در اواخر دهه 2010 در برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه شرکت کرده‌اند که دلیل این افزایش آمار، وجود برنامه‌های متنوع بورسیه تحصیلی بوده است.

علاوه برموارد فوق، موقعیت مکانی کشور ترکیه بسیار خاص و بی‌نظیر است و در دنیا به عناوین "پلی به جهان" یا "جایی که شرق با غرب دیدار می کند" نیز شناخته شده است. این جنبه منحصر به فرد کشور ترکیه، به دانشجویان بین المللی این امکان را می‌دهد تا در محیطی با تنوع فرهنگی بالا و غنی درس بخوانند و با تحصیل در ترکیه مجموعه‌ای از خاطرات شخصی را برای خود بسازند.

تحصیل در ترکیه

پذیرش رشته کامپیوتر از دانشگاه های ترکیه  

از آنجایی که رشته کامپیوتر یک رشته تحصیلی وسیع با گرایش های مختلف می‌باشد، در این قسمت به شرایط کلی مورد نیاز برای موفقیت در پذیرش تحصیلی در کشور ترکیه می‌پردازیم، که البته این شرایط عمومی باتوجه به نوع دانشگاه انتخابی دانشجو و همچنین مقطع تحصیلی مورد نظر متفاوت هستند.

به طورر کلی 66 برنامه مربوط به حوزه تحصیلی علم کامپیوتر در دانشگاه‌های کشور ترکیه برای علاقه مندان این رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود که 47 برنامه مربوط به رشته علوم کامپیوتر و 26 برنامه مربوط به رشته مهندسی نرم افزار می‌باشد. برخی شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته کامپیوتر در بعضی از دانشگاه‌های ترکیه به شرح زیر می‌باشد:

به طور مثال مدارک مورد نیاز دانشگاه سابانچی Sabanci در رشته علوم و مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی شامل: مدرک تافل با حداقل نمره 80/ کپی مدرک دیپلم/ کپی سوابق تحصیلی/ ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی یا ترکی/ توصیه نامه (در صورت وجود)/ انگیزه نامه است.

همچنین مدارک مورد نیاز دانشگاه اکان Okan در رشته مهندسی کامپیوتر و در مقطع کارشناسی مدرک تافل با نمره 79 (در صورت وجود)/ مدرک دیپلم/ سوابق تحصیلی/ ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی یا ترکی/ پاسپورت و تکمیل فرم درخواست پذیرش می‌باشد.

دانشگاه استانبول آیدین Istanbul Aydin نیز برای متقاضیان تحصیل در رشته کارشناسی مهندسی کامپیوتر شرایطی همچون داشتن کارشناسی مدرک زبان تافل با حداقل نمره 79/ کپی پاسپورت/ کپی مدرک دیپلم با ترجمه رسمی/ کپی سوابق تحصیلی دبیرستان با ترجمه رسمی/ کسب حداقل 60 درصد نمرات دبیرستان لازم است.

برای پذیرش در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه اوزیگین Ozyegin نیز ترجمه رسمی مدارک دیپلم و سوابق تحصیلی دوره متوسطه متقاضی و انگیزه نامه فردی لازم است.

همچنین برای مقاطع کارشناسی ارشد در رشته کامپیوتر درحدود 61 برنامه در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود که از این تعداد 8 برنامه هوش مصنوعی، 35 برنامه علوم کامپیوتر، 3 برنامه امنیت سایبری، 6 برنامه امنیت فناوری اطلاعات و ... تدریس می‌شود که در ادامه به برخی از شرایط پذیرش دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد در رشته کامپیوتر اشاره می‌کنیم:

رشته امنیت سایبری در دانشگاه سابانچی Sabanc مدارکی همچون: مدرک GRE با حداقل نمره 153/ مدرک زبان تافل با نمره 80 یا مدرک PTE با حداقل نمره 69/ تکمیل فرم آنلاین درخواست پذیرش/ ارسال مدارک مربوط به سوابق تحصیلی و مدرک کارشناسی با ترجمه رسمی/ انگیزه نامه/ 2 توصیه نامه را از متقاضی دریافت می‌شود.

برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه یاسار Yasar مدارکی همچون: مدرک GRE با حداقل نمره 151/ مدرک زبان تافل با حداقل نمره 72/ ارسال مدارک مربوط به سوابق تحصیلی و مدرک کارشناسی با ترجمه رسمی/ انگیزه نامه را از متقاضی دریافت می‌کند.

موسسه مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی نماینده رسمی برخی از دانشگاه‌های کشور ترکیه در ایران است و خدمات پذیرش تحصیلی رایگان را به متقاضیان تحصیل در این کشور ارائه می‌دهد و فقط کافی‌ست با کارشناسان گروه لتس گو یونی تماس حاصل کنید تا به صورت رایگان فرآیند پذیرش تحصیلی را برای تحصیل رشته کامپیوتر در ترکیه آغاز نمایید.

کلاس کامپیوتر

کدام دانشگاه ترکیه برای تحصیل رشته کامیپوتر مناسب است؟

اکثر دانشگاه‌های کشور ترکیه رشته‌های مرتبط با علم کامپیوتر را برای علاقه مندان تحصیل در رشته کامپیوتر در ترکیه ارائه می‌کنند. در این مطلب نام تعدادی از دانشگاه‌های ترکیه که در مقطع کارشناسی رشته‌های علم کامپیوتر اعم از مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی، مهندسی نرم افزار، مهندسی سخت افزار و ... سرآمد دیگر دانشگاه‌ها هستند، آمده است:

•    مهندسی و علوم کامپیوتر در دانشگاه Sabanci

•    مهندسی کامپیوتر در دانشگاه Okan

•    مهندسی کامپیوتر در دانشگاه Aydin

•    علوم کامپیوتر در دانشگاه Ozyegin

•    مهندسی کامپیوتر در دانشگاه Yeditepe

•    مهندسی کامپیوتر در دانشگاه Bilgi

•    آموزش کامپیوتر در دانشگاه Bilgi

•    مهندسی کامپیوتر در دانشگاه Marmara

در ادامه نام دانشگاه‌هایی که در مقطع ارشد در رشته‌های مرتبط با علم کامپیوتر به خوبی عمل کرده‌اند آمده است تا نگران تحصیل در رشته کامپیوتر در ترکیه نباشید. دانشگاه ها عبارت اند از:

•    طراحی معماری به کمک رایانه دانشگاه Yildiz Technical

•    سیستم های مدیریت اطلاعات دانشگاه Kadir Has

•    مهندسی کامپیوتر دانشگاه Bogazici

•    مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه Koc

•    علوم داده کاربردی دانشگاه TED

•    فناوری و آموزش رایانه‌ای دانشگاه METU

•    مهندسی کامپیوتر دانشگاه METU

•    رمزنگاری دانشگاه METU

لازم به ذکر است نام این دانشگاه‌ها براساس نتایج وب سایت studyportal رتبه بندی شده است که در اختیار کاربران و علاقه مندان تحصیل در رشته کامپیوتر در ترکیه قرار گرفته است.

دانشجویان رشته کامپیوتر

هزینه تحصیل رشته کامپیوتر در ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که کشور ترکیه را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند از سال 2016 رو به افزایش بوده است و شاهد رشد چشمگیری بوده است. در حال حاضر ، حدود 650،000 دانشجوی خارجی در ترکیه تحصیل می‌کنند که نشان دهنده اهمیت روزافزون این کشور به عنوان یک مقصد آموزش عالی است.

یکی از دلایل انتخاب کشور ترکیه جهت تحصیل در حوزه علوم کامپیوتر، پایین بودن هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه‌های این کشور و همچنین برنامه‌های متعدد بورسیه تحصیلی است. به طورکلی شهریه دانشگاه‎‌های دولتی کشور ترکیه که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود در حدود 100 تا 4 هزار یورو در سال است.

این درحالی است که شهریه دانشگاه‌های خصوصی این کشور تا حدود 20 هزار یورو نیز می‌رسد. در پایان به شهریه برخی از دانشگاه‌های کشور ترکیه که رشته کامپیوتر را ارائه کرده‌اند برای افراد علاقه مند تحصیل در رشته کامپیوتر در ترکیه اشاره می‌شود:

•    شهریه تحصیل یک ساله در دوره کارشناسی در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه Okan در حدود 3.796 یورو 

•    شهریه یک سال تحصیلی در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی نرم افزار در دانشگاه Maltepe در حدود5.200 یورو 

•    شهریه یک سال تحصیل در دوره‌ کارشناسی ارشد در رشته علوم داده کاربردی در دانشگاه TED در حدود 3.086 یورو

•    شهریه سالیانه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه Yasar حدود 3.713 یورو 

•    شهریه یک سال تحصیلی در رشته هوش مصنوعی در مقطع ارشد دانشگاه Sabanci درحدود 14.355 یورو 

•    شهریه یک سال تحصیل در مقطع کارشناسی رشته‌های علوم و مهندسی کامپیوتر در دانشگاه Sabanci درحدود 14.279 یورو

اگر تصمیم خود را برای تحصیل در رشته کامپیوتر در ترکیه گرفته‌اید، بدانید که فرصت‌های تحصیلی بسیار خوبی پیش روی شما قرار گرفته و فقط کافیست برای قدم گذاشتن در این مسیر با مشاوران باتجربه گروه آموزشی لتس گو یونی تماس حاصل کنید و یا وقت مشاوره رزرو نمایید.