آیا می‌دانید شهروندان کدام کشور قدرتمندترین پاسپورت جهان را دارند؟ اگر تصمیم دارید جهانگردی کنید، بهتر است معتبرترین پاسپورت جهان را بشناسید. اعتبار پاسپورت کشوری که تصمیم به زندگی و تحصیل را در آن دارید، اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا اکثر ما به دنبال این هستیم که از طریق مهاجرت، شهروندی کشوری غیر از کشور زادگاه خود را به دست آوریم و در این میان شهروندی کشوری که دارای معتبرترین پاسپورت جهان است هر در بسته‌ای را باز می‌کند.

پاسپورت سندی قانونی است که در گروه مدارک هویتی قرار گرفته و در دست داشتن آن به معنای این است که شما از شهروندی کشور صادرکننده پاسپورت برخوردار بوده و تحت حمایت قانونی آن هستید بنابراین هیچ پاسپورتی نمی‌تواند فاقد اعتبار باشد. خب پس وقتی می‌گوییم قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت جهان منظورمان چه نوع پاسپورتی است؟

قدرت و اعتبار پاسپورت‌ها در درجه اول بر اساس تعداد کشورهایی مشخص می‌شود که دارندگان آن می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزا و تنها با در دست داشتن پاسپورت خود به این کشورها سفر کنند. هرچه تعداد این کشورها بیشتر باشد اعتبار پاسپورت شما نیز بیشتر خواهد بود.

هر اندازه که پاسپورت شما قدرتمندتر باشد به همان اندازه شما نیز یک شهروند قدرتمندتر خواهید بود بنابراین مهاجرت و زندگی در کشوری که معتبرترین پاسپورت جهان را دارد امتیاز بزرگی است که ارزش تلاش بیشتر را دارد. در این محتوا از مجله مهاجرتی لتسگو یونی آخرین رتبه‌بندی قدرت و اعتبار پاسپورت‌ های جهان در سال 2022 را بررسی نموده و نگاهی به جایگاه پاسپورت ایران در این لیست بلند بالا می‌اندازیم. حدس شما در مورد معتبرترین پاسپورت جهان چیست؟

معتبرترین پاسپورت جهان کدام است؟

معتبرترین پاسپورت جهان

رتبه‌بندی معتبرترین پاسپورت‌ها سالی یکبار به طور مجدد ارزیابی شده و به روزرسانی می‌شود. اگرچه معمولا تغییر بسیار چشمگیری در تفاوت جایگاه کشورها رخ نداده و برای مثال کمتر شاهد این هستیم که یک پاسپورتی از جایگاه 50ام ناگهان به جایگاه 20ام صعود کند اما اطلاع از آخرین به روز رسانی وضعیت معتبرترین پاسپورت‌های جهان زمانی که بین انتخاب دو گزینه بهتر و بهترین در شک و تردید هستیم بدون شک لازم و کمک کننده است.

در میان منابع مختلفی که به بررسی معتبرترین پاسپورت‌ جهان می‌پردازند آمار منتشر شده توسط موسسه مطالعاتی هنلی از اعتبار و دقت عمل بسیار بالایی برخوردار است. این موسسه رتبه بندی را بر اساس تعداد مقصدهایی که دارندگان پاسپورت کشورهای مختلف می‌توانند بدون ویزا یا همان روادید قبلی به آن‌ها سفر کنند مشخص می‌نماید.

شاخص پاسپورت هنلی اطلاعات آماری خود را به طور انحصاری بر مبنای داده‌های اعلام شده از سوی انجمن بین‌المللی هوایی (IATA)  که بزرگ‌ترین و دقیق‌ترین پایگاه اطلاعات سفر در جهان است منتشر می‌نماید. این شاخص پاسپورت 199 کشور مختلف را برای سفر به 227 مقصد در جهان شامل می‌شود. یادمان باشد که معتبرترین پاسپورت‌های جهان آن‌هایی هستند که بیشترین آزادی سفر را به دارندگان خود می‌دهند.

بر اساس گزارش موسسه هنلی، معتبرترین پاسپورت جهان در سال 2022 به طور مشترک به دو کشور ژاپن و سنگاپور تعلق می‌گیرد که به دارندگان خود اجازه می‌دهند به 192 کشور جهان بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کنند. پس از آن کشورهای آلمان و کره جنوبی با امکان سفر بدون ویزا در رتبه دوم و کشورهای فنلاند، ایتالیا، لوکزامبورگ و اسپانیا با مجوز ورود بدون ویزا به 189 کشور در رتبه سوم معتبرترین پاسپورت جهان قرار دارند.

کشورهای رتبه چهارم معتبرترین پاسپورت جهان:
اتریش
دانمارک
هلند
سوئد

کشورهای رتبه پنجم معتبرترین پاسپورت جهان:
فرانسه
ایرلند
پرتقال
انگلستان

معتبرترین پاسپورت جهان در سال ۲۰۲۲

جایگاه تعدادی دیگر از کشورهای جهان در رتبه‌بندی اعتبار پاسپورت بر اساس شاخص هنلی به شرح زیر می‌باشد:

لهستان: رتبه 9 ( سفر به 182 کشور)
قبرس: رتبه 14 ( سفر به 176 کشور)
آرژانتین: رتبه 19 ( سفر به 170 کشور)
برزیل: رتبه 20 (سفر به 169 کشور)
قطر: رتبه 55 ( سفر به 98 کشور)
کویت: رتبه 56 ( سفر به 95 کشور)
عمان: رتبه 65 ( سفر به 80 کشور)
چین: رتبه 66 ( سفر به 79 کشور)
عربستان صعودی: رتبه 66 (سفر به 79 کشور)
هند: رتبه 58 (سفر به 59 کشور)

رتبه پاسپورت آمریکا در جهان

احتمالا برایتان جالب و عجیب است که تا به اینجا کشورهایی که در رتبه‌های اول تا پنجم فهرست معتبرترین پاسپورت جهان قرار دارند را نام بردیم اما همچنان نامی از کشورهای صاحب نام و پرقدرتی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا که همگی از جمله محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرتی در جهان هستند به میان نیامده است.

علت این امر را می‌توان در قانون اساسی، قوانین ورود و خروج و سیاست‌های هر کشوری برای مراودات و ارتباطات مقابل با سایر کشورهای جهان جستجو کرد. در حال حاضر ایالات متحده آمریکا در کنار کشورهای بلژیک، نیوزلند، نروژ و سوئیس در رتبه ۶‌ام معتبرترین پاسپورت ها قرار گرفته است.

بنابراین اگر تصمیم دارید که با دریافت ویزای تحصیلی به یکی از ایالت‌های آمریکا مهاجرت نموده و از طریق اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی و اخذ ویزای کار آمریکا اقامت این کشور را دریافت نمایید خوب است بدانید که دریافت پاسپورت آمریکا به شما مجوز می‌دهد تا بدون نیاز به صدور ویزا به 186 کشور جهان از جمله کانادا، انگلیس و فرانسه سفر کنید.

به طور کلی دارنده پاسپورت آمریکا برای سفر به هیچ یک از کشورهای اتحادیه اروپا نیازی به صدور ویزای توریستی ندارد.

نکته قابل توجه این است که در برخی موارد این مجوز سفر بدون ویزا برای یک بازه زمانی خاص امکان‌‌پذیر است. برای مثال از میان ۱۸۶ کشوری که شهروندان آمریکا می‌توانند بدون ویزا به آن‌ها سفر کنند برخی محدودیت زمانی دارند که شامل بازه‌های 90,60,30 الی180 روزه می‌گردد. به یاد داشته باشید که اگر شهروند آمریکا هستید برای سفر به روسیه و چین باید ویزا دریافت کنید.

رتبه پاسپورت کانادا در جهان

پس از آمریکا، کشور دیگری که احتمالا در لیست معتبرترین پاسپورت به دنبال آن خواهیم گشت گل سرسبد کشورهای محبوب برای مهاجرت یعنی کانادا است. در یک دهه اخیر این کشور در لیست پرتقاضا‌ترین مقصدها برای انواع مهاجرت به ویژه مهاجرت کاری و تحصیلی قرار گرفته است و پاسپورت آن نیز ارزش بسیار بالایی دارد.

برای اطلاع از اعتبار پاسپورت کانادا باید وارد ستون هفتم فهرست معتبرترین پاسپورت‌ جهان شوید. کانادا در کنار دیگر رفیق مهاجرپذیر خود یعنی استرالیا در رتبه 7ام برترین پاسپورت‌های جهان قرار گرفته است. دارندگان گذرنامه کانادایی می‌توانند به 185 کشور جهان بدون نیاز به صدور ویزا سفر کنند. یونان دیگر کشوری است که همراه با کانادا رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است.

دارندگان پاسپورت کانادا نیز مانند آمریکا در برخی موارد برای سفر بدون ویزا به کشورهایی خاص محدودیت زمانی داشته و تنها برای مدت مشخصی از یک ماه تا 180 روز مجاز به حضور در مقصد خود هستند. با پاسپورت کانادا می‌توان بدون ویزا برای مدت 180 روز به ایالات متحده عربی و تا 90 روز به استرالیا، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، ژاپن، سوئیس، سوئد، فرانسه، قبرس و بسیاری دیگر از نقاط جهان سفر کرد.

برای سفر به برخی از کشورها با پاسپورت کانادا باید مجوز الکترونیکی دریافت شود. عمان و قطر از جمله کشورهایی هستند که دارنده پاسپورت کانادا پس از دریافت مجوز الکترونیکی مجاز به ورود به آن‌ها خواهد بود. شهروندان کانادا برای سفر به چین، ایران و امارات متحده عربی باید ویزا دریافت کنند. 

در خصوص کشور انگلستان نیز نام این کشور در لیست کشورهای سفر بدون ویزا با پاسپورت کانادا قرار دارد اما تنها برای مدت یک شبانه‌روز! یعنی صاحب یک پاسپورت کانادایی می‌تواند تنها برای مدت 24 ساعت در انگلستان بماند یا به آن وارد شده و برای مقصدی دیگر از آن خارج شود.

قدرتمندترین پاسپورت جهان

اعتبار پاسپورت ترکیه در جهان

بر اساس فهرست منتشر شده از سوی موسسه هنلی، پاسپورت ترکیه در رتبه 52ام لیست معتبرترین پاسپورت‌های جهان قرارگرفته و دارندگان این پاسپورت می‌توانند به 110 کشور جهان بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کنند. از جمله مهم‌ترین مقصدها می‌توان به آرژانتین، آذربایجان، شیلی، ژاپن، کره جنوبی، قطر، سنگاپور، آفریقای جنوبی، تایلند و ... اشاره کرد.

در حال حاضر سفر به ایران نیز برای شهروندان ترکیه نیازی به صدور ویزا ندارد. همچنین خوب است بدانید در صورتی که ترکیه موفق به عضویت در اتحادیه اروپا شده و جایگاه مورد نظر خود را در قاره سبز به دست آورد اعتبار پاسپورت آن چندین برابر خواهد شد. 

اعتبار پاسپورت امارات متحده عربی در جهان

پاسپورت شهروندان دبی چه جایگاهی در رتبه‌بندی اعتبار پاسپورت‌های جهان دارد؟ این پاسپورت در فهرست هنلی، رتبه 15 جهان را به خود اختصاص داده و دارندگان این پاسپورت می‌توانند به 175 کشور جهان سفر کنند که به عنوان یک کشور آسیایی و عربی جایگاه بسیار خوبی است. 

امارات متحده عربی و به ویژه شهر معروف آن دبی از جمله مقصدهای پرطرفدار مهاجرتی برای مردم سراسر جهان و به ویژه تاجران و سرمایه‌گذارانی است که به دنبال ورود به بازار فروش آسیایی و گسترش کسب و کار خود هستند.

سرمایه‌گذاری در این کشور عربی و ثبت شرکت می‌تواند شما را به دریافت یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان نزدیک کند. در صورتی که به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با مشاوران لتسگو یونی تماس حاصل نمایید.

اعتبار پاسپورت ایران در جهان

اگر نگاهی دقیق به تغییرات صورت گرفته در لیست معتبرترین پاسپورت‌ جهان بر اساس شاخص هنلی بیندازیم شاهد رشد جایگاه ایران در این فهرست خواهیم بود. در حال حاضر پاسپورت ایران با امکان سفر بدون ویزا به 42 کشور جهان در جایگاه 102 این لیست ایستاده‌ است. ایران این جایگاه را به طور مشترک با کشور کنگو در اختیار دارد.

کشورهایی مانند سودان جنوبی و نیجریه که پیشتر هم تراز با ایران بودند در آخرین رتبه بندی رشد داشته و در جایگاه بالاتری نسبت به اعتبار پاسپورت ایران قرار گرفته‌اند. اگر از انتها جدول را بررسی کنیم می‌توان اینطور گفت که ایران از آخرین عضو لیست که کشور افغانستان است و در رتبه 114 جهان قرار دارد تنها 12 رتبه بالاتر است.

بنابراین اگر به عنوان یک شهروند ایرانی به دنبال این هستید که بتوانید بدون درگیری با دشواری‌ها و هزینه‌های صدور ویزا به راحتی به تعداد زیادی از کشورهای برتر جهان سفر کنید و به طور هم زمان سطح بالایی از کیفیت زندگی را نیز تجربه نمایید اقدام برای مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری یا هر روش دیگری به کشورهای کانادا، آمریکا، انگلیس و کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌تواند برگ برنده شما باشد.

مشاوران تیم لتسگو یونی می‌توانند کلید طلایی شما برای دریافت برترین پاسپورت‌های جهان باشند.

ضعیف ترین پاسپورت های جهان کدامند؟

حال که چرخی دقیق در سایت henleyglobal زدیم و معتبرترین پاسپورت جهان را شناختیم خوب است نگاهی به ضعیف‌ترین پاسپورت های جهان نیز بیندازیم که تقریبا تمام آن‌ها متعلق به کشورهای آسیایی و آفریقایی هستند. اگر رتبه 100 را معیار تفکیک قرار دهیم کشور سودان جنوبی با رتبه 100 و کشور افغانستان با رتبه 114 در دو سر طیف ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان قرار دارند.

سایر کشورهای عضو در این بازه عبارتند از:
اریتره: رتبه 101
کنگو و ایران: رتبه 102
لبنان، سریلانکا، سودان : رتبه 103
بنگلادش و لیبیا: رتبه 104
کره شمالی: رتبه 105
نپال و پاکستان: رتبه 106
سومالی: رتبه 107
یمن: رتبه 108
پاکستان: رتبه 109
سوریه: رتبه 110
عراق: رتبه 111
افغانستان: رتبه 112

سخن پایانی

برای اطلاع از جزئیات بیشتر و بررسی شرایط دریافت معتبرترین پاسپورت جهان از جمله پاسپورت کشورهای کانادا، آمریکا، انگلستان، استرالیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کافیست با مشاوران مجرب تیم مهاجرت تحصیلی لتسگو یونی در ارتباط باشید. ما شما را تا رسیدن به مقصد پشتیبانی خواهیم کرد.