آیا می‌دانید بعد از روسیه، بزرگترین کشور اروپا کدام است؟ آیا خود روسیه واقعا بزرگترین کشور اروپاست؟ آیا در محاسبهٔ مساحت نقشه اروپا ترکیه را هم جزو کشورهای اروپایی حساب می‌کنند؟ اگر به جغرافیای جهان علاقه دارید، می‌خواهیم نگاهی به نقشه اروپا بیاندازیم و سرزمین‌های قارهٔ سبز را از بزرگترین کشور اروپا تا کوچکترینشان به طور مختصر معرفی می‌کنیم.

بزرگترین کشور اروپا |  نقشه اروپا | کشورهای اروپایی

بزرگترین کشور اروپا 

اروپا یک پنجم مساحت ابرقارهٔ اوراسیا (خشکی یکپارچهٔ آسیا و اروپا) را تشکیل داده و از پنجاه کشور تشکیل شده است. نقشه اروپا از بالا به اقیانوس قطب شمال، از غرب به اقیانوس اطلس و از جنوب به دریاهای مدیترانه و دریای سیاه و دریای کاسپییَن (به اشتباه خزر) می‌رسد و روی هم رفته از مساحتی به اندازهٔ ۱۰ میلیون و ۱۸۰ هزار کیلومتر مربع یعنی ۲ درصد کل مساحت زمین برخوردار است. جمعیت اروپا طبق آخرین سرشماری‌ ۷۴۸ میلیون و ۲۹۳ هزار و ۸۷۹ نفر اعلام شده که چیزی در حدود ۱۱ درصد جمعیت زمین را تشکل می‌دهد. در ادامه خواهیم دید که چگونه روسیه، با وجود اینکه بیشتر مساحتش در آسیاست، بزرگترین کشور اروپا به شمار می‌رود. 

نقشه اروپا 

کشورهایی که در ادامه مرور می‌کنیم، بزرگترین کشورهای نقشه اروپا بوده و بسیاری از آنها از حیث مساحت، به فاصلهٔ تنگاتنگی در پی هم قرار گرفته‌ و در کل سی کشور پرمساحت قارهٔ سبز را تشکیل داده‌اند.    

۱- روسیه 

حتماً بارها شنیده‌ایم که آسیا بزرگترین قارهٔ زمین و روسیه بزرگترین کشور جهان است. اما از آن طرف گفته می‌شود که روسیه بزرگترین کشور اروپا هم هست. اما چطور امکان دارد که یک کشور در آن واحد در دو قاره بزرگترین باشد؟ روسیه ۱۷ میلیون و ۹۸ هزار و ۲۴۲ کیلومتر مربع یعنی تقریباً ده برابر ایران مساحت دارد که از این میزان، ۳ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربعش در خاک قارهٔ اروپاست که از قضا، ۷۷ درصد جمعیت کشور را در خود جای داده و ۳۹ درصد کل خاک اروپا را تشکیل داده و بدین ترتیب بزرگترین کشور قاره اروپاست. اگر نسبت به معایب و مزایای زندگی در روسیه یا در خصوص بهترین شهر روسیه برای تحصیل و زندگی کنجکاو بودید، سری به مطالب مربوطه بزنید. 

۲- اوکراین 

اوکراین با ۶۰۵ هزار و ۶۲۸ کیلومتر مربع، دومین کشور بزرگ در نقشه اروپاست. این کشور اروپای شرقی قریب به ۴۳ میلیون‌نفر جمعیت دارد و به خاطر اوضاع نه چندان بسامان اقتصادی، دچار رشد جمعیت منفی شده و مرزهایش را به روی مهاجران باز کرده است. زبان رسمی کشور، اوکراینی بوده و جزو بزرگترین کشورهای اروپایی در صادرات گندم و سایر غلات است و بعد از روسیه، بزرگترین ارتش‌ را در بین کشورهای اروپایی دارد. در وبلاک لتسگویونی با مشاغل مورد نیاز اکراین و یا روش های مهاجرت به اکراین آشنا شوید. 

۳- فرانسه 

کشور فرانسه با ۵۵۱ هزار و ۳۹۴ متر مربع مساحت، سومین کشور بزرگ در نقشه اروپا و چهل و سومین کشور در جهان است. البته فرانسه در سایر نقاط جهان هم مستعمرات و سرزمین‌هایی در پشت قباله‌اش دارد. این خشکی‌های پنج گانه عبارتند از گوادلوپ و مارتینیک در منطقهٔ کارائیب، گینهٔ فرانسه در آمریکای جنوبی و جزیرهٔ مایوت و ریونیون در آفریقا. پایتخت فرانسه، شهر پاریس جمعیتی بالای ۶۷ میلیون دارد و اگر سرزمین‌های آنسوی آب را حساب کنیم مساحت فرانسه به ۶۴۳ هزار و ۸۰۱ کیلومتر مربع افزایش بافته و پس از بزرگترین کشور اروپا یعنی روسیه، در مقام دوم و بالاتر از اوکراین قرار می‌گیرد. آیا نسبت به هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه اطلاع دارید؟

۴- اسپانیا 

اسپانیا با مساحت ۴۹۸ هزار و ۵۱۱ کیلومتر مربع، مقام چهارم مساحت را در بین کشورهای اروپایی دارد. از جمعیت ۴۷ میلیونی کشور حدود ۸۵ درصد را اسپانیایی‌ها و باقی را مهاجرانی از نژادهای دیگر تشکیل داده است. پایتخت و بزرگترین شهر مادرید بوده و بعد از آن شهر بارسلون دومین شهر بزرگ کشور است. اسپانیا هم مانند فرانسه، یکی از توریستی ترین کشورهای اروپایی به شمار می‌رود و سالانه نزدیک به ۱ تریلیون و ۹۰۰ میلیارد درآمد ناخالص ملی دارد. مساحت اسپانیا با محاسبهٔ جزایر قناری و سئوتا و ملیلا به ۵۰۵ هزار و ۹۹۰ کیلومترمربع افزایش پیدا می‌کند. اسپانیا در صادرات خودرو و قطعات مرتبط، دارو و تجهیزات برقی و الکترونیکی ید طولایی دارد. 

۵- سوئد 

مساحت ۴۵۰ هزار و ۲۹۵ کیلومترمربعی سوئد، آن را در مقام پنجم بزرگترین کشور اروپا قرار می‌دهد. سوئد در شمال نقشه اروپا و در کنار کشورهای فنلاند و نروژ و دانمارک در منطقهٔ اسکاندیناوی قرار گرفته و پایتختش استکهلم، با حدود ۱ میلیون جمعیت بزرگترین شهر کشور محسوب می‌شود. سوئد بیش از ۱۰ میلیون جمعیت دارد و با درآمد ناخالص ۵۲۹ میلیارد دلار، شانزدهمین کشور ثروتمند جهان است. زبان رسمی این سرزمین سوئدی و ۲۵ درصد جمعیتش را سایر اقوام و نژادها تشکیل داده‌اند. بخش عظیمی از صادرات سوئد حول محصولات صوتی و تصویر و الکترونیکی، صنعت خودرو و دارو و فراورده‌های نفتی می‌گردد. در صورت تمایل با معایب و مزایای زندگی در سوئد آشنا شوید. 

بزرگترین کشور اروپا |  نقشه اروپا | کشورهای اروپایی

۶- نروژ 

نروژ ۳۸۵ هزار و ۱۷۸ کیلومترمربع مساحت دارد و ششمین کشور بزرگ در نقشه اروپا محسوب می‌شود. البته این عدد دو جزیرهٔ سوالبارد و یان مایِن را که در شمال کشور و در اقیانوس قطب شمال هستند هم شامل می‌شود. نروژ بالای ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و با تقسیم درآمد ناخالص ۳۶۶ میلیارد بر جمعیتش، سرانهٔ درآمدی ۶۷ هزار ۹۰۰ دلار پیدا می‌کند و از این حیث در مقام چهارم پردرآمدترین شهروندان قرار جهان می‌گیرد. در این سرزمین غیر از زبان نروژی، چند زبان دیگر مثل سامی، کْوِن، اسکاندُرُمانی و زبان اشارهٔ نروژی هم به رسمیت شناخته می‌شود. اقتصاد نروژ وابسته به صادرات نفت و گاز و فراورده‌های نفتی و صنایع شیلات است. 

۷- آلمان 

آلمان با مساحت ۳۵۷ هزار و ۳۸۶ کیلومترمربع در مرکز نقشه اروپا قرار گرفته و هفتمین کشور این قاره از حیث مساحت است.  آلمان با بیش از ۴ تریلیون دلار درآمد ناخالص، چهارمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌رود و طبق آخرین سرشماری‌های انجام گرفته، قریب به ۸۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و بعد از روسیه، بزرگترین کشور اروپا از نظر جمعیت است. شاخص توسعهٔ انسانی در آلمان بسیار بالا و در مقام ششم جهان بوده، پایتختش برلین و زبان رسمی کشور زبان آلمانی است. آلمان به خاطر قرار داشتن در قلب اروپا، نقش پررنگی در صنعت حمل و نقل و خط آهن و لجستیک دارد و آزادراه‌هایش، به نداشتن محدودیت سرعت برای برخی از کلاس‌های خودرو مشهورند. برای دریافت اطلاعات راجع به روش های مهاجرت به آلمان و یا رشته های آسبیلدونگ آلمان به وبلاگ لتسگویونی مراجعه بفرمایید. 

۸- فنلاند

فنلاند هم یکی دیگر از کشورهای چهارگانهٔ اسکاندیناویست که با ۳۳۸ هزار و ۱۴۵ کیلومترمربع مساحت در جایگاه هشتم بزرگترین کشور اروپایی بوده و جمعیتی نزدیک به ۵ میلیون و ۵۳۶ هزار نفر دارد. فنلاند از شرق با روسیه و از غرب با سوئد هم مرز بوده و در شمال به نروژ می‌رسد. این سرزمین سردسیر سالانه ۲۷۷ میلیارد دلار درآمد ناخالص ملی داشته و از لحاظ شاخص توسعهٔ انسانی یا HDI در مقام یازدهم جهان قرار دارد. هلسینکی پایتخت و بزرگترین شهر فنلاند است و اکثر مردمانش به زبانهای فنلاندی (فینیش) و سوئدی صحبت می‌کنند. فنلاند اقتصادی مبتنی بر بخش خدمات دارد (۶۶ درصد) و بخش عمده‌ای از درآمد صادراتش، وابسته به تولیدات الکترونیکی، فراورده‌های کاغذی، صنعت خودرو، فراورده‌های نفتی و فلزات معدنی می‌باشد. 

۹- لهستان

در مقایسه بزرگترین کشور اروپا لهستان با ۳۱۲ هزار و ۶۸۵ کیلومترمربع در جایگاه نهم  بوده، جزو کشورهای اروپای شرقی قرار داشته و با بالای ۳۸ میلیون نفر، مقام هشتم جمعیت را بین کشورهای اروپایی دارد. لهستان کشوری صنعتی و توسعه‌یافته است و با ۱ تریلیون و چهارصد میلیارد درآمد، ششمین اقتصاد بزرگ اتحادیهٔ اروپا محسوب می‌شود. ورشو پایتخت  و بزرگترین شهر کشور است و از نظر شاخص توسعهٔ انسانی در مقام سی و پنجم جهان قرار دارد. زبان رسمی لهستان با نام پُلیش شناخته می‌شود و اقتصاد قدرتمندش بر پایهٔ سه حوزهٔ گردشگری و انرژی و ترابری استوار است. کامپیوتر و تجهیزات صنعتی و کارخانه‌ای، همراه با قطعات خودرو و فلزات معدنی، اصلی‌ترین آیتم‌های صادراتی لهستان هستند. 

۱۰ - ایتالیا

ایتالیا در جنوب نقشه اروپا و در همسایگی فرانسه، اتریش، سوئیس و اسلوونی قرار دارد. این سرزمین با ۳۰۱ هزار و ۳۳۸ کیلومترمربع دهمین کشور بزرگ اروپاست و بالای  ۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد. ایتالیا هشتمین اقتصاد بزرگ جهان بوده و بیش از ۲ تریلیون دلار درآمد ناخالص برخوردار است. شاخص توسعهٔ انسانی در ایتالیا اوضاع بسیار خوبی دارد و از نظر توزیع ثروت و اختلاف درآمد شهروندان یا شاخص Gini در شرایط متوسطی به سر می‌برد. ایتالیا با دو پله اختلاف از بزرگترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان، در مقام سوم اروپا قرار داشته و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان است. صادرات ایتالیا بر پاشنهٔ تجهیزات صنعتی، خودرو، فراورده‌های فلزی و معدنی و دارو می‌چرخد. آیا با چند و چون زندگی در میلان ایتالیا آشنایی دارید؟ 

بزرگترین کشور اروپا |  نقشه اروپا | کشورهای اروپایی

۱۱- انگلستان 

انگلستان با ۲۴۲ هزار و ۴۹۵ کیلومتر مربع مساحت، یازدهمین خشکی بزرگ در نقشه اروپاست و این عدد با احتساب ایرلند و اسکاتلند و ولز بوده و مستعمرات قدیمی‌ و دور آن محاسبه نشده است. انگلیس با بیش از ۳ تریلیون دلار درآمد سالانه،‌ پنجمین اقتصاد بزرگ جهان بوده و بعد از آلمان دومین قدرت اقتصادی اروپا به شمار می‌رود. جمعیت این کشور از مرز ۶۷ میلیون نفر عبور کرده که نزدیک به ۱۳ درصد آنان مهاجرین هستند. انگلیس بزرگترین کشور اروپا از حیث جمعیت مهاجران هندی و پاکستانی بوده که بالای چهار درصد جمعیت کشور را تشکیل داده‌اند. اقتصاد انگلیس بازار محور است و پایتختش شهر لندن، قلب مالی و سرمایه‌گذاری اروپا شمرده می‌شود. برای اطلاع از شرایط تحصیل آنلاین در انگلستان به مطلب مربوطه مراجعه بفرمایید. 

۱۲- رومانی 

رومانی با ۲۳۸ هزار و ۳۹۷ کیلومتر مربع مساحت در جایگاه دوازدهم اروپاست و با بیش از ۱۹ میلیون جمعیت و ۶۰۰ میلیارد دلار درآمد سالانه، اقتصاد سی و ششم دنیا به شمار می‌رود. رومانی دارای یکی از روبه رشدترین اقتصادها در بین کشورهای اروپایی است و بخارست پایتخت و بزرگترین شهر کشور، از نظر توزیع و برابری ثروت در وضعیت متوسطی قرار دارد. یک شهروند رومانیایی به طور میانگین بالای ۶۰۰ یورو درآمد ماهانه دارد و نرخ بیکاری در این سرزمین حدود ۴ درصد است که یکی از پایین‌ترین‌ نرخ‌های بیکاری در بین کشورهای اروپایی محسوب می‌شود. بخش عمدهٔ درآمد صادراتی رومانی از محصولات صنعتی، خودرو و قطعات خودرو و فراورده‌های نفتی و معدنی آب می‌خورد. 

۱۳- بلاروس 

کشور بلاروس با حدود ۱۰ میلیون جمعیت و مساحت ۲۰۷ هزار و ۶۰۰ کیلومترمربع در رتبهٔ سیزدهم و در مجاورت کشورهای روسیه، لهستان، اوکراین و لیتوانی در شرق نقشه اروپا قرار گرفته است. بلاروس سالانه ۵۷ میلیارد درآمد دارد که بیشتر آنرا مدیون تجارت بین‌المللی با اکثر کشورهای جهان است و بزرگترین شریک تجاری بلاروس روسیه است که حدود نیمی از صادرات و واردات این کشور را در بر می‌گیرد. پایتخت بلاروس شهر مینسک است و از نظر شاخص توسعه انسانی امتیاز بسیار خوب و از نظر توزیع ثروت اوضاع روبراهی دارد. 

۱۴- قزاقستان

حتماً می‌پرسید که قزاقستان در بین کشورهای اروپایی چه می‌کند و این سوال کاملا به جایی است. قزاقستان یک کشور آسیای میانه شناخته می‌شود و از این بابت ربطی به اروپا ندارد. اما مادامی که راجع به نقشهٔ اروپا صحبت می‌کنیم، آن بخشی از قزاقستان که در مجاورت روسیه و در غرب رودخانهٔ اورال Ural قرار گرفته، قسمت اروپایی قزاقستان است که ۱۴۸ هزار کیلومترمربع مساحت دارد و بخشی از قارهٔ اروپا محسوب می‌شود. قزاقستان بالای ۱۹ میلیون جمعیت دارد و با نزدیک به ۵۷۰ میلیارد دلار درآمد سالانه، قویترین اقتصاد آسیای میانه محسوب می‌شود. 

۱۵- یونان 

یونان با ۱۳۱ هزار و ۹۴۰ کیلومترمربع مساحت در رتبهٔ پانزدهم کشورهای اروپایی قرار دارد. این سرزمین زیبا در جنوب شرقی اروپا و در آنسوی دریای اژه قرار گرفته و بیش از ۱۰ میلیون جمعیت دارد. آتن پایتخت کهن یونان است و این سرزمین با وجود کلنجار طولانی با بحران بدهی و کسری بودجه، امروزه کشور توسعه‌یافته‌ای محسوب می‌شود و از HDI یا شاخص توسعه انسانی بالایی برخوردار است. صنایع نفتی، گردشگری، کشاورزی و شیلات، چهار رکن اصلی اقتصاد یونان را تشکیل می‌دهند و سهم عمده‌ای در درآمد ۳۳۹ میلیارد دلاری آن در سال گذشته داشته‌اند. 

بزرگترین کشور اروپا |  نقشه اروپا | کشورهای اروپایی

۱۶- بلغارستان 

کشور بلغارستان با ۱۱۰ هزار و ۹۹۴ کیلومترمربع، از نظر مساحت در مقام شانزدهم اروپاست و جمعیتی نزدیک به ۷ میلیون دارد. این سرزمین در جنوب شرقی نقشه اروپا و در شرق منطقهٔ بالکان جا خوش کرده و از نظر گونه‌های گیاهی و جانوری یکی از غنی‌ترین کشورهای اروپایی شمرده می‌شود. صوفیه پایتخت بلغارستان بالای یک میلیون جمعیت داشته و اقتصاد کشور با ۱۷۴ میلیارد دلار درآمد سالانه، مدیون بخش تولیدات صنعت، فراورده‌های معدنی، کشاورزی و بخش خدمات است. کشورهای ترکیه، روسیه، چین و آمریکا، بزرگترین خریداران محصولات صادراتی بلغارستان هستند. 

۱۷- ایسلند 

ایسلند با ۱۰۲ هزار و ۷۷۵ کیلومتر مربع مساحت در رتبهٔ هفدهم و در اقیانوس اطلس شمالی قرار گرفته است. کشور ایسلند بیش از ۳۷۰ هزار نفر جمعیت دارد که دو سوم آنها در پایتخت کشور یعنی ریکیاویک زندگی می‌کنند. درآمد سالانهٔ ایسلند حدود ۲۰ میلیارد است و سرانهٔ درآمد هر شهروند ایسلندی عددی معادل ۵۴ هزار دلار می‌شود و ایسلند را از این بابت در رتبهٔ عالی شانزدهم جهان قرار می‌دهد. در ایسلند خبری از اختلاف طبقاتی و نابرابری ثروت نیست و از نظر توسعهٔ انسانی در رتبهٔ چهارم جهان ایستاده است. اقتصاد ایسلند به شدت بر محور صنعت ماهیگیری و شیلات می‌چرخد و بخش عمده‌ای از درآمدش را مدیون صادرات آلومینیم است. 

۱۸- مجارستان 

مجارستان ۹۳ هزار و ۳۰ کیلومترمربع مساحت داشته و با کشورهای اسلواکی، اوکراین، صربستان، رومانی، کرواسی، اسلوونی و اتریش مرز مشترک دارد. جمعیت مجارستان نزدیک به ۱۰ میلیون نفر است که قریب به ۲ میلیون آنها در نهمین پایتخت بزرگ اروپا یعنی بوداپست سکونت دارند. این کشور با ۳۶۰ میلیارد درآمد ناخالص، به نسبت جمعیتش اوضاع اقتصادی خوبی دارد و ۸۰ درصد این درآمد، از طرف بخش خصوصی تولید می‌شود. مجارستان از نظر شاخص توسعه انسانی و توزیع ثروت از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است و بخش عمده‌ٔ درآمد صادراتش را مدیون کالاها و تجهیزات صنعتی، صوتی تصویری و کامپیوتر و قطعات مرتبط با صنعت خودرو می‌باشد.

۱۹- پرتغال 

کشور زیبای پرتغال با ۸۸ هزار و ۴۱۶ کیلومترمربع نوزدهمین کشور پرمساحت اروپایی است. پرتغال کمی بیشتر از ۱۰ میلیون جمعیت دارد و پایتختش لیسبون با حدود ۳ میلیون جمعیت، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور شمرده می‌شود. پرتغال در جنوب غربی اروپا و در همسایگی اسپانیا در شبه جزیرهٔ ایبریا قرار گرفته و به خاطر نزدیکی با مراکش، دروازهٔ دو قارهٔ اروپا و آفریقا محسوب می‌شود. این کشور سالانه ۳۷۶ میلیارد درآمد داشته، شاخص توسعهٔ‌ انسانی بالایی دارد و اکثر مراکز اقتصادی و تجاری مهمش در دو شهر لیسبون و پرتو قرار گرفته‌اند. درآمد صادراتی پرتغال بر محور صنایع خودرو، محصولات فلزی، کفش چرمی، فراورده‌های کاغذ و محصولات نفتی استوار است. 

۲۰- صربستان 

با احتساب منطقهٔ کوزوو، مساحت صربستان به ۸۸ هزار و ۳۶۱ کیلومتر مربع می‌رسد و رتبهٔ بیستم را در بین کشورهای اروپایی به خود اختصاص می‌دهد. این سرزمین ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری، درست در مرز اروپای مرکزی و جنوبی و در شبه جزیرهٔ بالکان قرار گرفته است. ۸۳ درصد جمعیت کشور را مردمان صرب و باقی را مجارها، بوسنیایی‌ها، رومایی‌ها (کولی‌ها یا رومن‌ها که با مردم رومانیایی متفاوتند)، کروات‌ها و اسلاوها تشکیل می‌دهند. درآمد سالانه ۱۳۶ میلیاردی این کشور بیشتر از دو بخش خدمات و کشاورزی آب می‌خورد و از سال ۲۰۰۰ تا کنون به یکی از مقاصد اصلی سرمایه‌گزاران اروپایی در تولیدات صنعت خودرو تبدیل شده است. صربستان یکی از صادرکنندگان مهم ذرت و میوه و آجیل و آهن و مس به اروپاست. 

بزرگترین کشور اروپا |  نقشه اروپا | کشورهای اروپایی

۲۱- اتریش 

کشور کوهستانی اتریش با مساحت ۸۳ هزار و ۸۵۸ کیلومتر مربع بعد از صربستان در جایگاه بیست و یکم کشورهای اروپایی قرار می‌گیرد. این سرزمین در دامنهٔ‌ آلپ جا خوش کرده و از جمعیت تقریباً ۹ میلیون نفری آن، حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در پایتختش یعنی وین زندگی‌ می‌کنند. اتریش علاوه بر اینکه مهد فرهنگ و هنر است، اقتصاد صنعتی و قدرتمندی هم دارد. با درآمد سالانهٔ‌ ۴۶۱ میلیارد دلاری اتریش سرانهٔ هر شهروند این کشور عددی در حوالی ۵۲ هزار دلار است و از این بابت رتبهٔ هفدهم جهان را به خود اختصاص می‌دهد. این کشور از نظر شاخص توسعه انسانی و شاخص برابری و توزیع ثروت از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است و عمدهٔ درآمد صادراتش از تجهیزات صنعتی، مواد معدنی و خودرو و قطعات خودرو و محصولات دارویی حاصل می‌شود. 

۲۲- چک

جمهوری چک ۷۸ هزار و ۷۶۶ کیلومترمربع مساحت دارد و با آلمان و لهستان و اسلواکی و اتریش هم مرز است. این کشور طبق آخرین سرشماری‌های انجام گرفته ۱۰ میلیون و ۷۰۰ نفر جمعیت دارد که از این تعداد بیش از ۱ میلیون  و سیصد هزار نفر در پایتختش یعنی شهر پراگ زندگی می‌کنند. ۶۴ درصد از مردمان کشور، چک تبارند و باقی آنها را اقلیت‌های مراویایی، اِسلُواک، اوکراینی و غیره تشکیل داده‌اند. اقتصاد جمهوری چک با بیش از ۴۰۰ میلیارد درآمد ناخالص، اقتصادی توسعه‌یافته، پردرآمد و صادرات محور شمرده شده و بخش عمده‌ای از درآمدش را مدیون صنعت خودرو، برق نیروگاهی، گردشگری و تجهیزات مخابراتی است. 

۲۳- ایرلند

ایرلند جزیره‌ای به مساحت ۷۰ هزار و ۲۷۳ کیلومترمربع در شمال غربی انگلستان با جمعیتی بالای ۵ میلیون نفر است. حدود ۵۰۰ هزار نفر از این جمعیت در دوبلین پایتخت کشور و حدود ۴۰ درصد از جمعیت کل کشور در ناحیه‌ای موسوم به منطقهٔ دوبلین بزرگ سکونت دارند. آسیایی‌ها بزرگترین اقلیت موجود در ایرلند هستند و حدود ۲ درصد کشور را تشکیل می‌دهند. اقتصاد ایرلند از نوع اقتصاد باز دسته بندی می‌شود و از بابت شاخص آزادی اقتصاد، در مقام پنجم جهان قرار می‌گیرد. صادرات محصولات پزشکی و شیمیایی مثل خون، سرم، دارو و ترکیبات نیتروژنی، اسانس‌ عطر و ترکیبات آروماتیک، تجهیزات پزشکی و الکترونیکی سهم عمده‌ای در درآمد ناخالص ۵۰۰ میلیاردی کشور دارند. ایرلند از لحاظ سرانهٔ‌ درآمد ناخالص به ازای هر شهروند، در رتبهٔ سوم جهان قرار ایستاده است. 

۲۴- لیتوانی 

کشور لیتوانی با ۶۵ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت، از جمله کشورهای منطقهٔ بالتیک در شمال شرقی نقشه اروپا بوده و از لحاظ وسعت در ردهٔ بیست و چهارم کشورهای اروپایی قرار می‌گیرد. لیتوانی با لهستان و روسیه و لتونی و بلاروس هم مرز است و از سمت غرب به کرانهٔ‌ شرقی دریای بالتیک می‌رسد. جمعیت لیتوانی طبق آخرین داده‌های موجود کمی بیشتر از ۲ میلیون ۷۰۰ هزار نفر بوده و پایتختش ویلنیوس، جمعیتی در حدود ۶۰۰ هزار نفر دارد. لهستانی‌ها، روس‌ها، بلاروسها و اوکراینی‌ها بزرگترین اقلیت‌های قومی این سرزمین را تشکیل داده‌اند و اقتصادش با درآمد ناخالص ۱۰۷ میلیارد بر پایهٔ بخش خدمات و صنایع تولیدی و کشاورزی و صادرات فراورده‌های نفتی استوار است. 

۲۵- لتونی

کشور لتونی یا لاتْویا یکی دیگر از سرزمین‌های منطقهٔ بالتیک در شمال نقشه اروپاست و با روسیه و بلاروس و استونی مرز زمینی و با سوئد مرز دریایی دارد. مساحت ۶۴ هزار ۵۸۹ کیلومتری این سرزمین، لتونی را در جایگاه بیست و پنجم کشورهای اروپایی قرار می‌دهد. جمهوری لتونی نزدیک به ۲ میلیون جمعیت دارد و غیر از ۶۲ درصد جمعیتش که بومی همین منطقه‌اند، باقی را اقلیت‌های روس و بلاروس و اوکراینی و لهستانی و غیره تشکیل می‌دهند. این سرزمین بخش عمده‌ای از درآمد ۶۳ میلیارد دلاری سالانه‌اش را مدیون تجارت بین‌الملل و صادرات تجهیزاتی الکترونیکی و محصولات دارویی و گندم و انواع فراورده‌ها و محصولات چوبی است.  

بزرگترین کشور اروپا |  نقشه اروپا | کشورهای اروپایی

۲۶- کرواسی 

کرواسی با ۵۶ هزار و ۵۹۴ کیلومتر مربع مساحت، یکی از کشورهای جنوب و جنوب شرقی نقشه اروپاست که با اسلوونی، مجارستان، بوسنی، صربستان و مونته‌نگرو هم مرز است. از جمعیت ۳ میلیون و ۹۰۰ هزاری کرواسی، نزدیک به یک میلیون در پایتختش یعنی شهر زاگرب زندگی می‌کنند. ۹۰ درصد اهالی کشور را کروات‌ها و باقی را صرب‌ها و سایر قومیت‌ها تشکیل می‌دهند. درآمد ناخالص کرواسی در سال اخیر ۱۲۴ میلیارد بوده و اقتصادش بر محور گردشگری و صنایع خودرو و تولیدات دارویی و فراورده‌های نفتی استوار بوده است. همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص، کرواسی یکی از شاهراه‌های حمل و نقل جاده‌ای در اروپا به شمار می‌رود. 

۲۷- بوسنی و هرزگوین 

کشور بوسنی و هرزگوین یا به طور مخفف و غیر رسمی بوسنی، در جنوب نقشه اروپا و در منطقهٔ بالکان قرار داشته و با مساحت ۵۱ هزار و ۱۲۹ کیلومترمربع، در جایگاه بیست و هفتم کشورهای اروپایی قرار دارد. جمعیت بوسنی ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است و از این میزان حدود ۲۷۰ هزار نفر در پایتختش یعنی سارایوو سکونت دارند. اقتصاد این کشور بعد از جنگ خانمان‌برانداز سالهای ۱۹۹۲ تا ۹۵ متحمل خسارت ۲۰۰ میلیارد دلاری شد و در حال حاضر با اتکا به تغییرات اساسی در مدل تجارت و صادرات قابل توجه محصولات فلزی و چرمی و چوبی و مشتقات آهن و آلومینیم و قطعات خودرو، به درآمدی نزدیک به ۲۲ میلیارد و شاخص توسعه انسانی خوب رسیده و گلیمش را از آب بیرون کشیده است. 

۲۸- اسلواکی 

اسلواکی یا به عبارت کامل‌تر جمهوری اسلواکی، در مرکز نقشه اروپا و در همسایگی لهستان و مجارستان و اکراین و اتریش و چک قرار گرفته است. این خشکی ۴۹ هزار و ۳۶ کیلومترمربعی هیچگونه مرز آبی ندارد و هشتاد درصد جمعیت ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری‌اش را اسلواک‌ها و باقی را مردمان مجار و رومن‌ها (متفاوت با نژاد رومانیایی) تشکیل می‌دهند. پایتخت کشور براتیسلاوا نام دارد و با حدود ۴۴۰ هزار جمعیت جزو شهرهای زیبای اروپایی است. اسلواکی در ۱۹۹۳ برای آخرین بار و بعد از کلی تقلا و کش مکش تاریخی از چک اسلواکی جدا شد و امروزه با ۱۹۰ میلیارد درآمد، در رتبهٔ هفتادم جهان قرار دارد. سهم اصلی درآمد اسلواکی به دوش صنعت خودرو و تولید نمایشگر و محصولات صوتی و تصویری قرار دارد. 

۲۹- استونی 

کشور استونی با ۴۵ هزار و ۳۳۹ کیلومترمربع مساحت از شمال به خلیج فنلاند، از غرب به دریای بالتیک، از جنوب به لتونی و از شرق به روسیه متصل بوده و در محدودهٔ شمالی نقشه اروپا واقع شده است. پایتخت استونی تالین نام دارد و با در بر گرفتن ۴۳۷ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و سیصد هزاری کشور، بزرگترین شهر استونی است. ۶۸ درصد مردم استونی، اصلیت استونیایی و باقی آنها از اقوام روس، اوکراینی، بلاروس و سایر اقوام هستند. این سرزمین جمع و جور از نظر آزادی اقتصاد، در رتبهٔ ششم جهان است و پیشرفت پرشتابی را تجربه می‌کند. درآمد ناخالص استونی در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار بوده و از نظر شاخص توسعه انسانی یا HDI امتیاز بسیار بالایی دارد. بیشترین سهم درآمد صادراتی استونی از فروش محصولات و تجهیزات صوتی و تصویری، قطعات خودرو، ساختمان‌های پیش‌ساخته، سازه‌های آهنی و فراورده‌ها و محصولات چوبی بدست می‌آید. 

۳۰- دانمارک 

مساحت دانمارک با احتساب جزایر فارائو و بدون خشکی عظیم‌الجثهٔ گرین‌لند، برابر ۴۴ هزار و ۴۹۳ کیلومتر مربع بوده و این سرزمین ثروتمند را از حیث وسعت، در رتبهٔ ۳۰ ام کشورهای اروپایی قرار می‌دهد. دانمارک در شمال نقشه اروپا و در اقیانوس اطلس شمالی قرار گرفته و جنوبی‌ترین کشور اسکاندیناوی است. این سرزمین ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و جمعیت دو منطقهٔ تحت اختیارش یعنی جزایر فارائو و گرینلند به زور از مرز ۱۰۰ هزار نفر می‌گذرد و کپنهاگ با ۸۰۰ هزار نفر، پایتخت و بزرگترین شهر کشور است. اقتصاد دانمارک با ۳۰۰ میلیارد دلار درآمد و سرانهٔ ۵۱ هزار دلار به ازای هر شهروند، اوضاع بسیار روبراهی دارد و درآمد صادراتش بر محور محصولات و تجهیزات صنعتی، داروهای بسته‌بندی شده و لبنیات و گوشت خوک و فراورده‌های نفتی استوار است. 

بزرگترین کشور اروپا |  نقشه اروپا | کشورهای اروپایی

سایر کشورهای اروپایی به ترتیب وسعت

برای جلوگیری از طولانی شدن بیش از حد مطلب، ناچاراً به ۳۰ کشور اول لیست اکتفا می‌کنیم. اما سایر کشورهای اروپایی به ترتیب مساحت عبارتند از: سوییس، هلند، مولداوی، بلژیک، آلبانی، مقدونیهٔ شمالی، بخش‌ اروپایی ترکیه، اسلوونی، مونته‌نگرو، کوزوو، بخش اروپایی آذربایجان، لوکزامبورگ،‌ بخش اروپایی گرجستان، آندورا، مالت، لیختن اشتاین، سن مارینو، موناکو، واتیکان سیتی.