آب و هوای هلند معتدل است و زمستان های سرد و تابستان های خنک و معتدل دارد. هلند کشوری در منطقه اروپای غربی است که از سمت شرق با آلمان و از سمت جنوب با بلژیک هم مرز است و همچنین با کشورهای آلمان، بلژیک و انگلستان در سمت شمال غربی از طریق دریای شمالی مرزهای دریایی دارد.
در این مقاله سعی داریم تا شما را با آب و هوای این کشور در ماه های مختلف آشنا کنیم و همچنین اگر بررسی های خود را در مورد کشور هلند کردید اما اطلاعات دقیقی از جزئیات راهنمای مهاجرت به این کشور ندارید لازم است تا از کمک مشاورین لتسگو یونی مطلع شوید.

آب و هوای هلند

از آنجایی که بیشتر مساحت این کشور در اروپای مرکزی قرار دارد، آب و هوای بیشتر نقاط این کشور اقیانوسی است. اما بخش کوچکی از این کشور در نواحی کارائیبی قرار دارد و دارای آب و هوای گرمسیری است. به طور کلی عرض جغرافیایی، مجاورت منطقه با آب های آزاد و ارتفاع زمین به صورت اساسی روی آب و هوای این کشور تاثیر می گذارند. آب و هوای هلند در طول سال عمدتا ابری، مرطوب و خنک است، می توان گفت که آب و هوای هلند در اکثر نقاط این کشور به همین صورت است اما در قسمت مرکزی و داخلی کمی قاره ای است و سواحل این کشور معمولا خنک و تحت وزش باد هستند.

آشنایی با آب و هوای هلند در فصل های مختلف

میانگین دمای سالانه حداکثر 5 درجه و حداکثر 14.4 سانتی گراد است. این کشور تابستان های دلپذیری دارد اما نور آفتاب در این فصل چندان زیاد نیست. بیشترین دمای هوای تابستان در این کشور بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد متغیر است. زمستان های این کشور با اینکه سرد محسوب می شود اما دمای آن معمولا بالاتر از دمای یخ زدگی است. میانگین دما در فصل زمستان در کشور هلند بین 0 تا 4.4 درجه سانتی گراد متغیر است. اما جریان اقیانوس اطلس می تواند دما را افزایش داده و به بیش از 10 درجه سانتی گراد نیز برساند و هوای سرد اروپای شرقی می تواند دمای هوا را به زیر صفر درجه هم برساند. بارش برف در این کشور معتدل و متوسط است. بهار این کشور نیز تقریبا سرد است اما تا ماه می رو به گرمی رود. پاییز در این کشور خنک و دلپذیر است تا اینکه در ماه اکتبر جوی ابری و مرطوب تا پایان زمستان در این کشور باقی می ماند.

کشور هلند توپوگرافی بسیار مسطح و ارتفاع بسیار کمی دارد به طوری که 17 درصد از این کشور زیر سطح دریا قرار دارد و 50 درصد از این کشور تنها یک متر از سطح دریا فاصله دارد. شمال و غرب این کشور مسطح، جنوب و شرق کمی مرتفع و دارای تپه و منطقه مرکزی آن دارای دامنه های تپه ای و جنوب شرقی آن دارای ارتفاعاتی با حداکثر 321 متر است

بهترین زمان برای سفر به هلند

ماه سپتامبر و مه بهترین زمان برای سفر به هلند است.می توان گفت که از اواخر بهار تا اوایل پاییز حتی با وجود باران های مکرر ، آب و هوای هلند برای سفر بسیار عالی است. در این روزهای سال روزها بلندتر و گرم است و تقریبا تا 16.5 ساعت هوا روشن است.

بهترین زمان برای سفر به هلند

در تابستان هلند روزها طولانی و کمی گرم هستند و سطح رطوبت نیز در حد استاندارد است. شکوفایی لاله ها در ماه های مه و ژوئن در سراسر کشور بسیار زیبا و دیدنی است . دمای آب در دوران تعطیلات تابستانی حدود 16 درجه است و میتواند بهترین حالت برای شنا در آب باشد. در ماه سپتامبر دمای هوا به بالای 2 درجه می رسد و با فرا رسیدن پاییز صحنه رنگارنگ گیاهان و درختان منظره بسیار زیادی می آفریند

بدترین زمان برای سفر به هلند

به طور کلی بدترین زمان برای سفر به کشور هلند فصل زمستان و از ماه های دسامبر تا فوریه است. آب و هوای هلند در فصل زمستان سرد و مستعد برف و یخبندان است. جو هوا تاریک، رطوبت هوا زیاد و هوا ابری و کمی کسل کننده است. اما با این حال اگر دوستدار برف و یخبندان و تفریحات در این فصل هستید و به دنبال ماجراجویی های زمستانی مانند اسکیت روی یخ هستید فصل زمستان در کشور هلند می تواند مقصدی مناسب برای شما باشد. در این فصل دمای آب دریا به زیر 5 درجه سانتیگراد می رسد و اصلا برای شنا کردن مناسب نیست. همچنین تندبادها و طوفان های شدید در این فصل وجود دارند پس داشتن لباس های گرم زمستانی از ضروریات سفر در زمستان به کشور هلند است.

خطرات و حوادث آب و هوای هلند

سیل در کشور هلند معمولا حادثه ای متداول است، از آنجایی که سطح این کشور پایین و مسطح است با افزایش میزان آب رودخانه ها و دریاها ایجاد سیل در این کشور تقریبا مداوم است. دلیل اصلی این موضوع این است که این کشور با رودخانه های بزرگ و دریاها احاطه شده اما سطح خود کشور از دریا پایین تر است. البته سیستم گسترده و پیشرفته ای از سدها تقریبا از 50 درصد این منطقه محافظت می کند. از طرف دیگر از آنجایی که آب و هوای هلند تقریبا متنوع است در فصل های پاییز و زمستان طوفان و بادهای شدید از سمت شمال غربی به این کشور می وزد.

نکاتی که باید در مورد آب و هوای هلند بدانید

اگر قصد سفر به کشور دیگری را داشته باشید حتما باید از وضع و نوع آب و هوای کشور اطلاعات داشته باشید تا بهترین فصل را برای سفر خود انتخاب کنید و تجربه ای زیبا و لذت بخش از سفر خود داشته باشید. در ادامه ما به چند مورد از ویژگی های آب و هوای هلند در ماه ها و فصل های متفاوت سال اشاره کرده ایم.

  1. گرمترین زمان سال در آب و هوای هلند ماه آگوست با 22 درجه سانتیگراد است.
  2. سردترین ماه هلند ژانویه با حدود 1 درجه سانتیگراد است.
  3. رطوبت هوا در هلند در ماه اکتبر 58mm و در بیشترین میزان خود قرار دارد.
  4. در ماه ژانویه میزان وزش باد از دیگر ماه های سال در کشور هلند بیشتر است.
  5. اگر می خواهید تعطیلات خود در هلند را بیرون از خانه و هتل بگذرانید در ماه های اکتبر و نوامبر به این کشور سفر نکنید چون میزان بارندگی در این ماه ها از سایر ماه های دیگر بیشتر است.
  6. جالب است بدانید که در ماه دسامبر میانگین روشنایی روز تقریبا تنها یک ساعت است! اما نگران نباشید چون جشن ها و فستیوال های شبانه مانند جشن های کریسمس در ساعات تاریکی می تواند تفریح لذت بخشی برای شما باشد.

آب و هوای هلند در ماه های مختلف سال

به طور طبیعی در هر کشوری در ماه های مختلف سال آب و هوا و فاکتورهایی مانند میزان رطوبت، میزان وزش باد، بارندگی و ... متغیر است. اگر قصد مهاجرت به کشور هلند را دارید باید با شرایط جوی این کشور آشنا باشید و همچنین میتوانید از مشاوره تخصصی مشاورین لتسگو یونی نیز استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید و بهترین زمان را برای مهاجرت انتخاب کنید. در نظر داشته باشید آب و هوای کشور هلند نیز در ماه های مختلف سال متفاوت است که در ادامه آن ها را به شما توضیح خواهیم داد.

آب و هوای هلند در ماه ژانویه

ژانویه تقریبا سرد ترین و تاریک و تا حدودی کسل کننده ترین ماه سال در هلند است و برخی شب ها دمای هوا به زیر صفر می رسد. بارش برف در این ماه سال سبک و معمولی است اما زمان تابش نور خورشید به تنها 2 ساعت می رسد.

آب و هوای هلند در ماه ژانویه

ژانویه با داشتن بادهایی با سرعت حدود 25 کیلومتر بر ساعت یکی از بادگیرترین ماه های سال در کشور هلند است. اما از مزایای این ماه می توان به این مورد اشاره کرد که می توان از سطح یخ زده دریاچه ها و رودخانه ها به عنوان زمین اسکیت روی یخ استفاده کرد.

آب و هوای هلند در ماه فوریه

فوریه در کشور هلند نیز از ماه های سرد و ابری است برای مثال در شهر لاهه به حدود 1.1درجه سانتی گراد می رسد با این حال بارندگی در این شهر چندان زیاد نیست و حدود 2 اینچ بارش دارد. آسمان در این ماه تا حدود 63 درصد مواقع ابری است و نهایتا 3 ساعت نور خورشید به زمین می تابد. در سواحل شمالی در ماه فوریه میانگین دمای آب به 3.9 درجه سانتی گراد می رسد. همچنین میزان وزش باد در سواحل نیز زیاد است. برای مثال در گرونینگن میانگین سرعت باد بین 24.1 تا 26.6 کیلومتر در ساعت است و جهت این باد نیز عمدتا از سمت جنوب و غرب کشور است. به طور کلی فوریه در کشور هلند ماه سرد است اما می تواند برای اسکیت روی یخ بسیار مناسب باشد.

آب و هوا در ماه مارس

ماه مارس در هلند در فصل بهار است و آب و هوایی سرد و خشک دارد. برای مثال در شهر گرونینگن دما حداقل 1.7 تا 9 درجه سانتی گراد است و گاهی اوقات در شب ها میزان دما افت شدیدی پیدا می کند و به درجه یخ زدگی میرسد. اما در مناطق جنوبی دمای هوا بالاتر و گرمتر است. بارش برف در ماه مارس نادر است اما میزان بارندگی آن ممکن است بین 2 تا 2.7 اینچ باشد. در این ماه میزان تابش نور خورشید افزایش پیدا کرده و میزان وزش باد کاهش پیدا میکند. به طور کلی در ماه مارس به طور روزانه شاهد افزایش دما، افزایش تابش نور خورشید و کاهش شدت وزش باد خواهیم بود.

آب و هوای هلند در آپریل

آپریل (آوریل) در کشور هلند خشک ترین ماه سال محسوب می شود. دمای هوا در این ماه در شهرهای مختلف افزایش پیدا کرده و به طور متوسط 3 تا 15 درجه سانتیگراد است. در این فصل در نقاط مختلف کشور شاهد شکوفایی لاله ها خواهید بود. میزان تابش آفتاب نیز افزایش پیدا می کند و تقریبا 47 درصد مواقع آسمان صاف و بدون ابر است. همچنین میزان رطوبت هوا نیز کاهش یافته و تقریبا به حد عادی می رسد. به طور کلی اگر سرمای هوا ناراحتتان نمیکند تنها همراه داشتن یک کت بارانی در ماه آوریل در هلند می تواند برایتان کافی باشد.

آب و هوای هلند در ماه مه

می توان گفت که بهار گرم و زیبا با نور خورشید در هلند از ماه مه آغاز می شود. دما در نیمه دوم این فصل افزایش پیدا کرده و بین 7.8 تا 18.4 درجه قرار دارد. آفتاب در این ماه حدود 7 ساعت بر زمین می تابد و ساعات تاریکی کاهش پیدا می کند.

آب و هوای هلند در ماه مه

بارش ها عمدتا به صورت باران و در حدود 2 تا 2 و نیم اینچ است و رطوبت هوا نیز در حالت معمولی قرار دارد و میزان و شدت وزش باد نیز به طور چشمگیری کاهش پیدا میکند. معمولا با گرم شدن هوا و مساعد شدن شرایط آب و هوایی میزان گردشگران به کشور هلند هم افزایش پیدا می کند.

آب و هوا در مه ژوئن

ماه ژوئن در کشور هلند را می توان آغاز تابستان گرم دانست اما با این حال با اینکه دمای هوا در طی روز بالا است اما در شب مجددا کاهش پیدا کرده و هوا سرد می شود. دمای هوای هلند در ماه ژوئن را به طور میانگین می توان بین 9 تا 21 درجه دانست. آسمان هلند در ماه ژوئن تقریبا تا 54 درصد مواقع صاف و آفتابی و بدون ابر است اما این آفتاب که حدود 7 ساعت طول میکشد در فصل تابستان نیز ملایم و شدت بالایی ندارد است.

رطوبت هوا در این فصل معمولی است. طولانی ترین روز در آمستردام 20 ژوئن با حدود 16 ساعت و 48 دقیقه نور است. میانگین دمای آب در این ماه در کشور هلند حدود 14 درجه است و برای شنا کمی سرد است، اما با این حال ماه ژوئن یکی از بهترین زمان ها برای سفر به کشور هلند است.

آب و هوای هلند در ماه جولای

جولای با دمای بین 12 تا 24 درجه سانتیگراد گرم ترین ماه در کشور هلند است. میزان نور خورشید به 15 ساعت و نیم کاهش می یابد و شاخص ماورا بنفش نور خورشید در این ماه در کشور هلند تنها 6 است. در شهر آمستردام در فصل جولای حدود 56 درصد مواقع آسمان درخشان ترین و صاف ترین و نورانی ترین حالت خود را دارد. اگر در ماه جولای در کشور هلند هستید حتما یک کت یا ژاکت گرم همراه خود داشته باشید چون با وجود افزایش دما باز هم ممکن است گاهی اوقات هوا ناگهانی سرد شود.

آب و هوا در ماه آگوست

هفته اول ماه آگوست در هلند درخشان ترین زمان محسوب می شود و آسمان تا 56 درصد مواقع صاف و آفتابی است، البته تا پایان ماه این میزان که از 7 ساعت روشنایی به 13 ساعت روشنایی رسیده دوباره کاهش می یابد. آب و هوای هلند در ماه آگوست گرم و دلپذیر است  و در شهرهای مختلف به صورت میانگین بین 13 تا 23 درجه سانتی گراد است. اگر قصد گردش بیرون از خانه را دارید باید بدانید که ظهرها بهترین ساعت برای گردش در شهر هستند چون بعد از آن هوا رو به خنکی می رود و ممکن است برای برخی افراد شب های سردی داشته باشد.

به طور متوسط دمای آب در ماه آگوست افزایش پیدا کرده و به اوج خود یعنی حدود 17 درجه می رسد. میزان بارش در ماه آگوست معمولا کمی افزایش پیدا می کند و میزان و شدت وزش باد کاهش پیدا میکند. به طور خلاصه آگوست در هلند دارای آب و هوای دلپذیری است و بهترین فصل برای سفر به این کشور به شمار می رود.

آب و هوا در ماه سپتامبر

سپتامبر در کشور هلند آغاز فصل زیبا و رنگارنگ پاییز است و رنگ های زرد و نارنجی پاییزی روی درختان کم کم مشهود می شود. کاهش دما از نیمه دوم ماه سپتامبر آغاز می شود و بین محدوده 9.5 تا 19.5 درجه سانتی گراد قرار میگیرد. نور خورشید نیز به تریج کاهش پیدا کرده و تا انتهای ماه سپتامبر به 5 ساعت در روز می رسد. بارندگی ها نیز به تدریج همراه رعد و برق ها آغاز می شوند. میزان وزش باد که مشخصا از سمت جنوب کشور است نیز تا انتهای ماه ادامه پیدا میکند. ماه سپتامبر تا قبل از وارد شدن هوای سرد به کشور زمان مناسبی برای مسافرت به هلند است و ظهرها با داشتن بیشترین میزان نور خورشید می تواند گزینه خوبی برای آفتاب گرفتن در ساحل باشد.

آب و هوا در ماه اکتبر

رنگ های زیبای پاییزی در هلند در ماه اکتبر به اوج خود رسیده اند و هوا ملایم تا سرد شمرده می شود اما با این حال باز هم در شب ها دما به شدت کاهش پیدا میکند. میانگین دمای هوا در شهرهای مختلف هلند را می توان بین 6.1 تا 17 درجه دانست.

آب و هوا در ماه اکتبر

هوا در ماه اکتبر به طرز قابل ملاحظه ای مرطوب است و بارندگی نیز تا میزان 3.5 اینچ افزایش پیدا میکند. سرعت وزش باد از 19.3 کیلومتر بر ساعت به حدود 24.1 کیلومتر بر ساعت افزایش پیدا میکند و تا اواخر ماه نیز به روند صعودی خود ادامه می دهد. ماه اکتبر در هلند ماه تخفیف ها و جشنواره های فروشگاه ها در هلند است.

آب و هوا در ماه نوامبر

ماه نوامبر در اواخر فصل پاییز است و آب و هوای سرد، ابری و بادی دارد. میزان روشنایی روز به شدت کاهش پیدا میکند و ابرها تنها اجازه 2 ساعت تابش نور خورشید را به ما می دهند و آسمان تقریبا 66 مواقع ابری است. میانگین دمای هوا در شهرهای مختلف هلند بین 2.8 تا 10 درجه سانتی گراد است اما برخی شب ها مخصوصا در نواحی شمالی کشور در هنگام شب هوا به زیر صفر نیز میرسد. معمولا سرما تا نیمه دوم نوامبر نیز در هلند رو به افزایش است. پس اگر در این دوران به هلند سفر کردید حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید.

آب و هوای هلند در ماه دسامبر

ماه دسامبر آغاز زمستان سرد و تاریک در کشور هلند است. در این دوران دمای هوا از 0 تا حداکثر 7 درجه می رسد و بسیاری از مناطق تنها 2 ساعت در روز نور خورشید دریافت می کنند.  در این فصل بادهای شدید و طوفان های زمستانی نیز بسیار شایع است.  میانگین سرعت باد در بین 22.5 تا 25.7 کیلومتر در ساعت شایع است و در سواحل شمالی نیز شدیدتر است. در این ماه حداقل 10 روز بارانی وجود دارد و میزان باران به 3 اینچ می رسد. می توان گفت دسامبر ابری ترین ماه سال در کشور هلند است و حدود 71 درصد مواقع آسمان ابری است. کریسمس در ماه سپتامبر زمان پوشیدن لباس های گرم زمستانی مانند دستکش و کلاه و روسری و شرکت در فستیوال ها و جشن های مخصوص کریسمس در این شهر است. 21 دسامبر با تنها 7 ساعت و 41 دقیقه نور خورشید کوتاه ترین روز سال در شهر آمستردام است

نتیجه گیری

کشور هلند یکی از زیباترین و در عین حال متفاوت ترین کشورهای غرب اروپا است و برای مهاجرت تحصیلی نیز مقصد ایده آل میباشد. آب و هوای این کشور معمولا سرد است و به علت به شدت ابری بودن آسمان روزهای کوتاهی دارد و نور خورشید بسیار کمتر از سایر کشورها در این کشور می تابد. اما با این حال این کشور نیز در برخی ماه های سال بسیار زیبا و دیدنی و با آب و هوایی خنک و مطبوع می شود.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را به طور کامل با آب و هوای این کشور در ماه های مختلف سال آشنا کنیم و همچنین در مقاله بهترین دانشگاه های هلند به شما عزیزان دانشگاه های این کشور را معرفی کردیم که اگر قصد سفر به این کشور را داشتید بتوانید بهترین ماه برای سفر را انتخاب کنید.