ویزای تحصیلی آلمان یکی از انواع ویزا آلمان است. شرایط اخذ ویزای آلمان مانند ویزای تحصیلی آلمان را در مجله سایت لتسگو یونی مطالعه کنید. برای دریافت ویزای آلمان باید چک‌لیست مدارکی مشابه ویزای شنگن تهیه کرد. برای آشنایی با پرتقاضاترین ویزای این کشور از جمله ویزای تحصیلی آلمان تا پایان این بخش ما را در موسسه مهاجرتی لتسگو یونی همراهی کنید.

ویزای آلمان

سرزمین ژرمن‌ها با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان یکی از قدرت‌مندترین کشورهای اروپای غربی محسوب می‌شود که با سرلوحه قرار دادن سطح پایین فساد و سطح بالای نوآوری توانسته بازار اقتصادی منطقه را زمامداری کند و بزرگ‌ترین اقتصاد ملی را در اروپا پرورش دهند. شاید به همین دلیل باشد که مهاجرت به سرزمین ژرمن‌ها مخاطب‌های بسیاری دارد؛ روش های مهاجرت به آلمان را می‌توانید در این بخش از مجله لتسگو یونی مطالعه کنید.

تحصیل در آلمان یکی از روش های دریافت اقامت دائم آلمان است.

موقعیت جغرافیایی این سرزمین در جنوب دریای شمال و دریای بالتیک دسترسی آبی به دیگر نقاط جهان را آسان کرده است؛  این دو دریا راه‌های دستیابی به آب‌های آزاد را رقم زده و شرایط رونق دادن به تجارت داخلی و حتی جهانی را برای آن فراهم آورده است. 

سرزمین ژرمن‌ها طبیعتی بی‌مثال و یادمان‌های تاریخی ارزنده‌ای را در قلب خود حفظ کرده و بهانه‌ای به جا به دست توریست‌ها و گردشگران دیگر کشورها داده است تا به نهمین کشور پربازدید جهان تبدیل شود. کشور ژرمن‌ها از تاریخ ۱۴ ژوئن ۱۹۸۵ عضو رسمی پیمان شنگن شد و گردشگران برای ورود به این سرزمین با هدف بازدید از جاذبه‌های آن باید ویزای کوتاه‌مدت شنگن تحت عنوان ویزای توریستی آلمان دریافت کنند.

پیشرفت صنعت و تولیدات انبوه موجب شده تا این کشور با کمبود نیروی کار متخصص مواجه شود؛ برای تامین آن، دولت برنامه‌های مهاجرتی بسیاری را طراحی کرده تا با ارائه مجوز اقامت به افراد واجد شرایط، متخصصان رشته‌های مورد نیاز را دعوت به زندگی در این کشور کند. متقاضیان می‌توانند با ویزای کاری آلمان زندگی در این کشور را تجربه کنند.

سرزمین ژرمن‌ها در شمار معدود کشورهایی‌ست که هنوز هم امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر کرده است. بسیاری از دانشگاه‌های نام‌آور و معتبر جهان در شهرهای آن جای‌گرفته‌اند. به همین دلیل، تحصیل در این کشور به نسبت دیگر کشورهای اروپایی طرفداران بسیاری در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی دارد. متقاضیان واجد شرایط باید به دنبال دریافت ویزای تحصیلی آلمان باشند.

انواع ویزا آلمان

بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور، متقاضی می‌تواند با دریافت یکی از انواع ویزا آلمان به مدت کمتر از 24 تا 48 ساعت تا یک‌سال را در خاک این کشور اقامت داشته باشد. بسته به مدت‌زمان اقامت و هدف از سفر، ویزای آلمان به چهار نوع کلی تقسیم می‌شود:

مجوز گروه A: اگر مسافر قصد سفر به کشوری داشته باشد که عضو معاهده شنگن نیست و نیاز به توقف کوتاه در این کشور دارد، باید مجوز نوع A را دریافت کند. این نوع ویزای آلمان که از آن به مجوز ترانزیت فرودگاهی هم یاد می‌شود، اجازه خروج از فرودگاه را به دارندگان آن نمی‌دهد. طبق ساعت پرواز بعدی، مدت زمان اعتبار این ویزا کمتر از 24 ساعت تا 48 ساعت تعیین می‌شود.

مجوز گروه B: اگر متقاضی در طول سفر هوایی، آبی، یا زمینی خود به یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن، نیازی به توقف در این کشور داشته باشد، می‌تواند از مجوز گروه B استفاده کند. بر اساس قوانین مهاجرتی متقاضی با این ویزا که به مجوز ترانزیت شهرت یافته، می‌تواند کمتر از 5 روز در این سرزمین اقامت داشته باشد و اجازه خروج از فرودگاه، بندر یا کمپ مرزی را هم دارد.

مجوز گروه C: این ویزا که به مجوز اقامت کوتاه‌مدت یا ویزای توریستی آلمان هم مشهور است، اجازه اقامت 90 روزه در بازه زمانی شش‌ماهه را به متقاضی می‌دهد. علاوه‌بر اهداف گردشگری، این مجوز برای افرادی که با هدف دید و بازدید، انجام کارهای تجاری یا شرکت در سمینارها و نمایشگاه‌های مختلف سفر می‌کنند نیز مناسب است.

مجوز گروه D: افرادی که با مجوز اقامت بلندمدت وارد خاک می‌شوند، یکی از انواع ویزای آلمان از گروه D را کسب کرده‌اند. بسته به هدف متقاضی از سفر اگر مدت‌زمان اقامت بیش از 90 روز باشد، مانند ویزای کار آلمان این نوع مجوز صادر می‌شود.

برای ثبت درخواست هر یک از انواع ویزا آلمان باید ابتدا در سایت سفارت ثبت‌نام کرد و بسته به هدف سفر فرم مربوطه را دریافت و تکمیل کرد. پس از ثبت‌نام، ابتدا یک شماره پیگیری به آدرس ایمیل ثبت‌شده ارسال می‌شود. حداکثر 30 دقیقه پس از تکمیل فرم ایمیل تاییدیه نیز ارسال می‌شود.

اگر اطلاعاتی به طور اشتباه در فرم ثبت شد، حتما درخواست خود را باطل کنید و دوباره فرم درخواست را تکمیل کنید. حدود 2 تا 6 هفته پیش از تاریخ مصاحبه ایمیل دیگری نیز از سوی کارگزاری ارسال می‌شود؛ چک‌لیست مدارک مورد نیاز و دیگر موارد لازم در این ایمیل به اطلاع متقاضی می‌رسد. این ایمیل باید حداکثر هفت روز پیش از تاریخ مصاحبه تایید شود، در غیر این صورت درخواست وقت مصاحبه باطل خواهد شد.

متقاضی همزمان با ارسال فرم تکمیل‌شده می‌تواند وقت مصاحبه را نیز رزرو کند. محل سفارت در خیابان فردوسی شهر تهران است، اما امور مربوط به ویزا توسط کنسولگری، نماینده رسمی سفارت و وزارت امور خارجه  «شرکت ویزامتریک» انجام می‌گیرد.

ویزای آلمان انواع مختلفی دارد، ما در این بخش از سایت موسسه مهاجرتی لتسگو یونی به معرفی سه مورد از پرتقاضاترین انواع ویزا آلمان می‌پردازیم. برای آگاهی بیشتر از شرایط دریافت و هزینه‌های ویزای تحصیلی آلمان، ویزای توریستی آلمان و ویزای کار آلمان تا پایان همراه ما باشید.

ویزای تحصیلی آلمان

برخی از موسسات آموزشی این سرزمین در شمار بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته‌اند که برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی هم پذیرش صادر می‌کنند. لیست بهترین دانشگاه های آلمان در سال 2021 را می‌توانید در این صفحه مطالعه کنید.

برای جذب نیروی کار متخصص و جوان دولت اقدام به برگزاری دوره مشخصی تحت عنوان «دوره آوسبیلدونگ» کرده است؛ متقاضیان با تحصیل در این دوره 18 تا 24 ماهه برای بازار کار آماده می‌شوند. باید توجه داشت که برای شرکت در این دوره باید تا سن 25 سالگی اقدام کرد.

با اینکه برخی دوره‌های آکادمیک به زبان انگلیسی هم برگزار می‌شوند، اما در بیشتر دانشگاه‌ها، دوره‌ها و مقاطع تحصیلی به زبان رسمی این کشور ارائه می‌شود. با انتخاب دوره‌های دسته دوم، متقاضی هم در مرحله دریافت پذیرش تحصیلی و هم ویزای تحصیلی آلمان نیاز به ارائه مدرک زبان رسمی این کشور دارد.

با این حساب بهتر است پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی ابتدا مهارت‌های زبانی را تقویت کرد و پس از آن برای دریافت پذیرش تحصیلی زمینه‌چینی کرد. دانشجویان بین‌المللی که از مبدا خارج از منطقه شنگن و اروپا وارد این سرزمین شده‌اند، می‌توانند به صورت محدود مشغول به کار دانشجویی شوند. دانش زبان در یافتن شغل و تجربه کار در کشور ژرمن‌ها اهمیت بسیاری دارد.

دانشگاه یورک یکی از بهترین دانشگاه های آلمان است.

بر اساس قوانین مهاجرتی، دانشجویان خارجی تنها با مجوز ویزای آلمان می‌توانند در مدت ۱۲۰ روز به صورت تمام‌وقت یا ۲۴۰ روز به صورت نیمه‌وقت در طول سال به کار پاره‌وقت دانشجویی اشتغال داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین مدارک برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی آلمان دریافت پذیرش از موسسات آموزشی این کشور است. متقاضیان می‌توانند با تکمیل فرم ارزیابی سایت DAAD وضعیت تحصیلی خود را با استاندارهای موسسات آموزشی مقصد مهاجرت تحصیلی بسنجند.

اگر متقاضی شرایط ورود مستقیم به دانشگاه‌های این کشور را داشته باشد، می‌تواند برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کند؛ درواقع داشتن مدرک دیپلم و تحصیل در دانشگاه به اندازه 40 واحد درسی در رشته‌ای مرتبط در کشور مبدا شرایط را برای اخذ مستقیم پذیرش مهیا می‌کند؛ در غیر این صورت متقاضی باید ابتدا در دوره آمادگی کالج تحصیل کند و پس از آن برای ورود به دانشگاه آماده شود.

اغلب موسسات آموزشی برای جذب دانشجویان بین‌المللی از وب‌سایت UniAssist.de استفاده می‌کنند و برخی دیگر از طریق ایجاد نام کاربری در سایت رسمی دانشگاه وضعیت تحصیلی متقاضی را بررسی می‌کنند.

پس از دریافت پذیرش تحصیلی از موسسه آموزشی مورد نظر باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کرد. برای این هدف ابتدا باید وقت سفارت دریافت کرد. ویزای تحصیلی آلمان زیرمجموعه ویزای شینگن نوع D محسوب می‌شود؛ به دلیل تقاضای بالای این نوع ویزای آلمان گرفتن وقت سفارت از زمان درخواست تا روز موعود پروسه زمان‌بری دارد.

برای دریافت وقت سفارت باید در سایت سفارت ثبت نام کرد و با درج اطلاعات شخصی و هویتی یک نام کاربری ایجاد کرد. در پایان شماره پیگیری (reference number) به ایمیل متقاضی ارسال می‌شود که توسط این رمز عبور می‌توان مراحل آتی را پیگیری کرد و مسیر را پیمود.

به نقل از سایت سفارت وقت‌های مراجعه برای اخذ انواع ویزا آلمان بر اساس نوبت و زمان ‌ام اولیه در سایت مشخص می‌شود؛ البته به دلیل لغو یا افزایش ظرفیت پذیرش در موارد نادری ممکن است این ترتیب زمانی در برخی موارد خاص رعایت نشود.

باید توجه داشت که آفیسر پرونده درخواست ویزای آلمان مدارک مورد نیاز را به صورت حضوری در مرحله مصاحبه دریافت می‌کند. به همین دلیل تا تاریخ وقت مصاحبه زمان دارید تا مدارک و شرایط مورد نیاز را مهیا کنید.

علاوه بر بیومتریک و ثبت اثر انگشت و تصویر متقاضی در سامانه اداره مهاجرت این کشور، در جلسه مصاحبه سوالاتی مبنی بر هدف متقاضی از سفر، محل اقامت، شناخت شهر مورد نظر و برنامه‌های آینده او سوالاتی می‌شود. لازم به ذکر است که متقاضیان دانشجویان دکتری، فرصت مطالعاتی و ارشد با مدرک زبان C1 – IELTS می‌توانند وقت مصاحبه فوری دریافت کنند.

همان‌طور که پیش‌تر هم به این موضوع اشاره شد، نوبت‌دهی وقت سفارت در زمان بسیار طولانی (۱ سال تا یکسال و نیم) صورت می‌گیرد. حساسیت آفیسر ویزا نسبت به اطلاعات پرونده‌های ویزای شنگن متقاضیان آسیایی، دقت در گردآوری مدارک و همچنین صحت و سقم آن را می‌طلبد.

ارائه مدارک کامل، داشتن آمادگی به هنگام مصاحبه با آفیسر پرونده ویزای تحصیلی آلمان و اعتماد به نفس در نتیجه پرونده ویزای آلمان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. مدت‌زمان جلسه مصاحبه 15 تا 20 دقیقه حساس است؛ بنابراین حفظ خونسردی و آرامش در هنگام مصاحبه بسیار توصیه می‌شود.

از این بازه زمانی، تنها حدود ۱۰ دقیقه را جهت معرفی خود و انگیزه تصمیم خود برای تحصیل در کشور ژرمن‌ها را صرف خواهید کرد. اگر از دوره‌های به زبان انگلیسی پذیرش دریافت کرده باشید، مصاحبه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد.

مدارک ویزای تحصیلی آلمان

برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی آلمان ابتدا باید فرم درخواست را از سایت سفارت دریافت و به دقت تکمیل و در نهایت امضا کرد. در این مرحله مدارک لازم پرونده باید توسط دارالترجمه‌های مورد تایید سفارت به زبان آلمانی ترجمه و از وزارت دادگستری و امور خارجه ایران تایید شوند. 

باید توجه داشت که اعتبار دریافت تاییدیه یک‌سال است؛ به عبارت دیگر، پس از گذشت یک‌سال از زمان تایید مدارک توسط وزارت دادگستری و امور خارجه ایران از دیدگاه سفارت مدارک فارغ از اعتبار کافی هستند.

سفارت امور مربوط به صدور ویزای آلمان را به شرکت ویزامتریک واقع در خیابان خیابان وزرا تهران سپرده است؛ در واقع، وقت مصاحبه باید از این شرکت دریافت شود. تعیین شرایط ویزای تحصیلی آلمان به صورت فردی صورت می‌گیرد، اما به طور کلی مدارک مورد نیاز این مرحله عبارت هستند از:

•    پاسپورت با اعتبار حداقل۶ ماه و دو کپی از صفحه اول آن
•    دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی
•    نامه پذیرش تحصیلی
•    فرم پرشده درخواست ویزا
•    انگیزه‌نامه (SOP)
•    زندگی‌نامه
•    مدارک مربوط به سوابق شغلی (در صورت وجود)
•    فیش مربوط به هزینه صدور ویزای آلمان (75 یورو)
•    اصل و ترجمه مدارک فارغ‌التحصیلی از مقاطع پیشین
•    ریز نمرات مقطع تحصیلی پیشین
•    گواهی تمکن مالی معادل ۱۰.۲۳۰ یورو
•    بیمه مسافرتی حداقل 3 ماهه حوزه شنگن

باید توجه داشت که ویزامتریک کپی یک رونوشت تأییدنشده از سوی وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه (کپی ساده) را نمی‌پذیرد. به همین دلیل مراجعه به دارالترجمه‌های رسمی و مورد تایید سفارت در این مرحله اهمیت پیدا می‌کند. 

در جلسه مصاحبه مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی آلمان به دست آفیسر پرونده می‌رسد. بر اساس قوانین مهاجرتی، علاوه بر وزارت امور خارجه و دادگستری ایران، این مدارک باید مورد تایید سفارت هم قرار بگیرد. برای این مرحله هم متقاضی باید وقت بگیرد و هزینه لازم را پرداخت کند. باید توجه داشت که کپی مدارک باید در محل ویزامتریک گرفته شود؛ کپی‌های دیگر مورد تایید نیست. 

پس از تایید و تکمیل مدارک و پرداخت هزینه‌های لازم باید در انتظار نتیجه پرونده بود. ارائه مدارک ناقص یا غیرواقعی طبق استانداردهای مشخص شده، تمکن مالی ناکافی (کمتر از 10،332 یورو در سال)، عدم تسلط کافی به زبان، درخواست نادرست در نوع ویزا، انتخاب رشته نامناسب، گپ تحصیلی، عملکرد ضعیف در مصاحبه، و ... از جمله مواردی هستند که منجر به ریجکتی ویزای آلمان می‌شوند.

ویزای تحصیلی آلمان در زمان صدور سه‌ماه اعتبار دارد؛ متقاضی پس از ثبت‌نام حضوری در موسسه آموزشی باید به اداره امور اتباع خارجی شهر خود (Ausländerbehörde) مراجعه کند تا با ارائه گواهی ثبت‌نام اعتبار ویزا تمدید شود.

تحصیل در آلمان نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی با نمره بالا دارد.

هزینه ویزای تحصیلی آلمان

به‌طور کلی هزینه‌های مربوط به انواع ویزا آلمان به صورت نقدی و حضوری در ویزامتریک دریافت می‌شود. دریافت وقت مصاحبه رایگان است، اما مراحل دیگر که در ویزامتریک یا سفارت انجام می‌شود، هزینه‌هایی دارد. بنابراین در مراجعه حضوری در وقت مصاحبه باید ارز کافی به صورت نقدی همراه داشت.

دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان یا متقاضیان آن می‌توانند به‌صورت رایگان از خدمات کپی و تایید مدارک ویزامتریک استفاده کنند؛ تأیید کپی مرتبط با تحصیلات دانشگاهی تا حداکثر پنج سری رایگان است، اما هزینه‌های تأیید کپی درموارد غیرمرتبط با تحصیلات دانشگاهی بر اساس تعرفه‌های عمومی محاسبه می‌شود.

هزینه صدور ویزای تحصیلی آلمان ۸۰ یورو و هزینه خدمات ویزامتریک ۲۹.۴ یورو اعلام شده است که به صورت یک‌جا، نقدی و با ارز یورو قابل پرداخت است. هزینه هماهنگی ویزامتریک 29/4 یورو است که به صورت نقدی دریافت می‌شود.

هزینه ویزای آلمان برای متقاضیان زیر 6 سال رایگان است. متقاضیان 6 تا 12 سال 40 یورو و متقاضیان بالای 12 سال 80 یورو باید پرداخت کنند.

به نقل از سایت ویزا متریک، تصدیق مدارک مدارک عمومی و شناسنامه، اثبات تجرد، طلاق نامه، سند ازدواج، گواهی فوت 25 یورو، و تایید سند ملکی، جواز کسب، کارت ملی، رضایتنامه ازدواج، کارت شناسایی نظام پزشکی، دیپلم دبیرستانی، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهینامه رانندگی، وکالت نامه رسمی از قبیا وکالت تام و یا مبایعه نامه و ... 45 یورو هزینه دارد.

تایید کپی‌های مدارک از جمله اسناد به زبان آلمانی و یا به زبان خارجی دیگر با حروف لاتین از 1 الی 10 صفحه 10 یورو و به ازای هر صفحه اضافی 1 یورو دریافت می‌شود. شرکت ویزا متریک برای خدمات تهیه کپی‌ها به ازای هر صفحه 30 سنت در نظر گرفته که در زمان تسویه‌حساب دریافت می‌شود.

تایید و برابر اصل کپی مدارک تصدیق‌شده توسط سفارت به ازای هر صفحه 0.5 یورو هزینه دارد که درخواست آن در پروسه ویزای آلمان الزامی نیست. هزینه‌های خدمات ویزا متریک برای تصدیق مدارک 8 یورو و برای کپی برابر اصل هم 8 یورو اعلام شده است.

همچنین رزرو قرار ملاقت برای تایید و تصدیق مدارک از تاریخ ششم اردیبهشت‌ماه سال 1400 مبلغ 300 هزار تومان اعلام شده است. باید توجه داشت که هیچ‌کدام از این هزینه قابل استرداد نیست.

در صورت تمایل به استفاده از خدمات VIP، 75 یورو نقدی یا معادل ریالی آن به صورت نقدی یا از طریق کارت بانکی و جهت درخواست وقت شنگن مبلغ 600 هزار تومان برای هر نفر باید پرداخت شود.

ویزای توریستی آلمان

یکی از پرطرفدارترین انواع ویزا آلمان برای گردش و سفر کوتاه‌مدت به این سرزمین صادر می‌شود که به ویزای توریستی آلمان شهرت یافته است. ویزای توریستی آلمان از گروه C شنگن است که مجوز اقامت 90 روزه در بازه زمانی 6 ماهه را در تمامی کشورهای عضو معاهده شنگن به متقاضی می‌دهد.

اهدافی مانند شرکت در کنگره، همایش یا سمینار، سفر برای اهداف پزشکی و درمانی یا برخی فعالیت‌های تجاری نیز در زیرمجموعه گروه C شنگن قرار می‌گیرند که انواع ویزا آلمان برای هریک از آن اهداف طراحی شده است.

دارندگان ویزای توریستی می‌توانند جهت بازدید از مکان‌های دیدنی و دیدار با اقوام درجه یک اقدام کنند. به عبارتی دیگر فعالیت‌های دیگری همچون یافتن شغل یا تحصیل با این نوع مجوز از ویزای آلمان امکان‌پذیر نیست، تبدیل این ویزا به دیگر مجوزهای اقامتی در خاک این کشور هم امکان پذیر نیست. بنابراین هدف از دریافت ویزای توریستی آلمان باید گردش یا دیدار اقوام باشد.

بهترین زمان برای اقدام و ثبت درخواست ویزای توریستی آلمان سه ماه پیش از تاریخ سفر است. به دلیل پیچیده بودن پروسه دریافت ویزای آلمان پیشنهاد می‌کنیم در صورت دیرکرد نهایت یک‌ماه پیش از تاریخ سفر اقدام کنید.

برای ثبت درخواست ویزای توریستی آلمان باید فرم درخواست جدید را به دقت و کامل تکمیل کرد. نحوه تکمیل فرم درخواست اهمیت بسیاری برای آفیسر پرونده انواع ویزا آلمان دارد. به همین دلیل برای جلوگیری از هر گونه اشتباهی می‌توانید با پرداخت 10 یورو به ازای هر فرد از خدمات پر کردن فرم درخواست در ویزامتریک استفاده کنید.

پس از ایجاد نام کاربری در سایت شرکت ویزامتریک و ارسال فرم درخواست ویزای آلمان، ایمیلی مبنری بر دریافت فرم درخواست به متقاضی ارسال می‌شود. طی روزهای آتی (بازه کمتر از ده روز) ایمیلی با محتوای تاریخ و زمان مصاحبه سفارت به دست متقاضی می‌رسد.

این بازه زمانی از تاریخ ثبت درخواست تا روز مصاحبه، زمان مناسبی برای گردآوری مدارک و شرایط موردنیاز ویزای شنگن است. باید توجه داشت که زمان پردازش مدارک و بررسی پرونده متقاضی معمولا یک‌ماه تا سه‌ماه زمان نیاز دارد. بنابراین اقدا به موقع اهمیت بسیاری برای دریافت انواع ویزا آلمان دارد.

پیش‌تر دریافت وقت مصاحبه به صورت حضوری از طریق سفارت امکان‌پذیر بود، اما در حال حاضر تمامی امور مربوط به انواع ویزای آلمان از طریق شرکت متریک انجام می‌شود و تنها برای شرکت در جلسه مصاحبه و بیومتریک نیاز به مراجعه حضوری وجود دارد.

جلسه مصاحبه ویزای آلمان معمولا 20 دقیقه طول می‌کشد. در این جلسه پرسش و پاسخ اهداف سفر مورد هدف آفیسر ویزا قرار می‌گیرد. در این مراجعه باید اثر انگشتان متقاضی و تصویر چهره او در سیستم اداره مهاجرت و وزارت امورخارجه نیز به ثبت می‌رسد.

طبیعت آلمان سالانه گردشگران بسیاری را جذب می کند.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی آلمان

برای دریافت ویزای آلمان باید مدارک مشخی بسته به هدف از سفر به دست آفیسر پرونده برسد. بر خلاف دیگر انواع ویزا آلمان نیازی نیست که مدارک در دارالترجمه‌های رسمی و مورد تایید سفارت به زبان‌های آلمانی یا انگلیسی ترجمه شوند. مدارک باید به زبان فارسی ارائه شود و تاییدیه رسمی سفارت را دریافت کنند.

تصدیق و تاییدیه مدارک مورد نیاز ویزای آلمان در دفتر ویزا متریک صورت می‌گیرد و هزینه‌های مختص خود را دارد. دقت در گردآوری این مدارک یکی از عوامل ویزا شدن درخواست انواع ویزای آلمان برشمرده می‌شود. مهم‌ترین مدارک مورد نیاز ویزای توریستی آلمان عبارت هستند از:

•    ترجمه و اصل شناسنامه و کپی از صفحات اول و دوم
•    اصل و کپی پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه با ۲ برگ سفید 
•    ۲ قطعه عکس رنگی با زمینه سفید که در ۳ ماه اخیر گرفته شده باشد 
•    گواهی تمکن مالی و گردش حساب بانکی
•    اصل و ترجمه سند مالکیت دارایی‌ها
•    سوابق کاری و تحصیلی
•    وضعیت تاهل ( سند ازدواج در صورت تاهل)
•    بیمه مسافرتی به مبلغ ۳۰۰۰۰ یورو
•    رزرو بلیط رفت‌وبرگشت و هتل محل اقامت در طول سفر
•    برنامه سفر
•    نامه اشتغال به کار و مجوز مرخصی از محل کار متقاضی

گواهی تمکن مالی که به زبان انگلیسی یا آلمانی از بانک دریافت می‌شود، توانایی مالی متقاضی برای پوشش هزینه‌های سفر را نشان می‌دهد؛ برای ویزای توریستی شنگن ارائه هزینه زندگی برای شش ماه کافی‌ست؛ باید توجه داشت که ارائه مبلغ بسیار بالا در نتیجه پرونده تاثیر منفی دارد. برای این منظور باید گردش حساب سه‌ماه گذشته را تحویل سفارت داد. 

در صورت ارائه دعوت‌نامه از سوی اقوام یا دوستان نیازی به ارائه وچر هتل نیست؛ آدرس محل زندگی فرد دعوت‌کننده و مشخصات هویتی او جایگزین مناسبی برای این منظور خواهد بود. برای اطلاع از چک‌لیست به روز و دقیق ویزای توریستی آلمان می‌توانید به سایت ویزا متریک مراجعه فرمایید.

هزینه ویزای توریستی آلمان

دریافت ویزای آلمان در مراحل مختلف درخواست و پردازش هزینه‌های مختلفی دارد که باید مرحله به مرحله پرداخت شود. برای دریافت وقت مصاحبه متقاضیان بین ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو و متقاضیان بالای ۱۲ سال ۸۰ یورو باید پرداخت کنند.

ویزای کار آلمان

یکی از روش‌های مهاجرت به سرزمین ژرمن‌ها یافتن شغل در این کشور است که از دیرباز تا به امروز مخاطبان خاص خود را دارد. شرایط اقتصادی، موقعیت سیاسی، امنیت و رفاه اجتماعی از جذابیت‌های زندگی در این کشور است که مورد توجه متقاضیان قرار گرفته است.

این سرزمین قدرتمند در حوزه سران قدرت‌های اقتصادی شنگن بازار کار بسیار خوبی برای مهاجران دارد و برای جذب نیروی کار دو نوع مجوز با ویزای کار آلمان صادر می‌کند؛ مجوز با داشتن پیشنهاد شغلی و مجوز جستجوی شغل. 

فارغ از نوع این مجوزها، پروسه وقت سفارت و مصاحبه برای دریافت یکی از انواع ویزا آلمان بسیار طولانی‌ست (حدود یک‌سال پس از ثبت درخواست)؛ به همین دلیل با یک برنامه‌ریزی بلندمدت می‌توان شرایط را برای دریافت ویزای کار آلمان مهیا کرد.

هر ساله حدود 50 هزار درخواست این نوع ویزای آلمان از سوی متقاضیان ایرانی به ثبت می‌رسد که بیش از نیمی از آن‌ها (حدود 65 درصد) موفق به اخذ ویزای کار آلمان می‌شوند. تسلط کافی به زبان آلمانی و تخصص متقاضی از حمله موارد مهم در این پروسه محسوب می‌شوند.

با شیوع ویروس کرونا و افزایش نرخ بیکاری، آخرین شاخص ثبت شده این کشور 5.9 درصد را نشان می‌دهد، اما در شرایط نرمال نرخ بیکاری در کشور قدرت اقتصادی اروپا بسیار کمتر از این‌هاست. در بسیاری از مشاغل، این کشور به دنبال جذب نیروی کار خارجی هم بوده است. از طرف دیگر، میزان درآمد از مشاغل در قیاس با مخارج زندگی نیز رکن جذابی برای مهاجران محسوب می‌شود.

تمدید ویزای کار آلمان منجر به دریافت ااقامت دائم شنگن می شود.

همان‌طور که اشاره کردیم، ویزای کار آلمان در دو مجوز صادر می‌شود؛ ویزای کار آلمان از طریق پیشنهاد کار یا جاب آفر JOB OFFER  متقاضی به پیشنهاد کاری از سور کارفرما مستقر در این کشور نیاز دارد. تا سال 2021 کارفرمایان موظف بودند پیش از جذب نیروی کار خارجی، مدتی در سطح شهر، کشور و اتحادیه اروپا آگهی درخواست نیرو کنند و در صورت نیافتن نیرویی با مشخصات مورد نظر، نیروی کار خارجی استخدام کنند.

بر اساس قوانین جدید شهروندان آن و اروپایی‌ها دیگر در اولویت کارفرماها قرار ندارند؛ به عبارت دیگر، کارفرمایان نیازی به آگهی در سطح کشور و اتحادیه اروپا ندارند. بنابراین، با مطالعه سایت‌های کاریابی و تطبیق شرایط و سوابق خود، متقاضی می‌تواند با این روش برای دریافت ویزای کار آلمان اقدام کند.

مجوز یافتن شغل یا جاب سیکر JOB SEEKER در زیرمجموعه ویزای کار آلمان امکان حضور در خاک را به مدت 6 ماه به متقاضی می‌دهد تا در این بازه به جستجو شغل مورد نظر بپردازد. در صورتی که متقاضی موفق به یافتن شغل مورد نظر شد، می‌تواند اقامت خود را تمدید کند؛ در غیر این صورت موظف به ترک خاک خواهد بود، چراکه این نوع ویزای آلمان تمدید نمی‌شود.

بر اساس قوانین جدید که به تازگی در سال 2021 مورد بازبینی قرار گرفته است، کارجویان می‌توانند در طول دوره شش‌ماهه مجوز جاب سیکر تا سقف 10 ساعت در هفته مشغول به کار نیمه‌وقت شوند تا با کسب تجربه کار در این کشور، بخشی از هزینه‌های زندگی را نیز پوشش دهند.

همان طور که پیشتر در بخش ویزای تحصیلی آلمان اشاره کردیم، متقاضیان جوان می‌توانند با شرکت در دوره آوسبیلدونگ مسیر یافتن شغل را هموار کنند. متقاضیان جوان واجد شرایط می‌توانند در دوره کوتاه فنی‌حرفه‌ای در کالج‌های مشخصی تحصیل کنند و در پایان وارد بازار کار شوند.

داشتن مدرک فارغ‌التحصیلی از دوره آوسبیلدونگ می‌تواند مورد توجه کارفرمایان قرار بگیرد؛ البته از تاثیر توانایی ایجاد ارتباط به زبان رسمی این سرزمین نمی‌توان چشم‌پوشی کرد! ارائه مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B1 می‌تواند نظر کارفرمایان و همچنین آفیسر ویزای کار آلمان را به خود جلب کند.

مدارک مورد نیاز ویزای کار آلمان

ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی دانشگاه در رشته مرتبط با کار مورد نظر از جمله مدارک مهم برای دریافت ویزای کار آلمان محسوب می‌شود. با اینکه اداره مهاجرت از میان متقاضیان دارای مدرک دیپلم یا فنی‌حرفه‌ای دیگر کشورها نیروی کار جذب می‌کند، اما مدرک فنی‌حرفه‌ای موسسات مستقر در ایران از نظر سفارت معتبر نیست؛ از سویی دیگر، ویزای کار آلمان به افرادی که مدرک فارغ‌التحصیلی آکادمیک ندارند، تعلق پیدا نمی‌کند.

در قوانین انواع ویزا آلمان شرایط سنی دقیقی تعیین نشده است؛ اما درصورتی که متقاضی در سنین نامناسب اقدام به درخواست ویزای آلمان کند، ممکن است با رد درخواست مواجهه شود. این مسئله در ویزای کار آلمان نیز مصداق پیدا می‌کند. بهترین بازه سنی برای مهاجرت کاری تا 45 سالگی است.

ناگفته نماند که سنین بالای 45 سال هم می‌توانند برای ویزای کار آلمان اقدام کنند، تنها شرط سفارت برای این دسته از متقاضیان یافتن شغلی با درآمد بالای 3،685 یورو است. این میزان درآمد از متوسط درآمد مهاجران بالاتر است و یافتن چنین شغلی به این سادگی هم نیست.

در روش مهاجرت از طریق پیشنهاد شغلی، متقاضی برای اخذ ویزای کار آلمان موظف به ارائه قرارداد دقیق با اطلاعات کامل به سفارت است. در محتوای قرارداد باید به شرح وظایف شغلی، متوسط درآمد ماهانه و سالانه و همچنین مشخصات دقیق کسب‌وکار اشاره شود. برای درخواست ویزای کار آلمان باید درآمد خالص سالانه حداقل 50 هزار یورو و درآمد ماهانه حدود 4 هزار یورو باشد.

شرایط فردی متقاضی تعیین‌کننده چک‌لیست مورد نیاز ویزای کار آلمان است؛ به طور کلی برای درخواست این نوع ویزای آلمان مدارک زیر مورد نیاز است:

•    فرم تقاضا تکمیل‌شده
•    دو قطعه عکس جدید در ابعاد 35 در 45 میلی‌متر
•    کپی صفحات ۲ و ۳ پاسپورت متقاضی
•    کپی و اصل شناسنامه متقاضی
•    بیمه‌نامه
•    مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی معتبر
•    اصل و ترجمه مدارک تایید شده تحصیلی
•    رزومه تحصیلی و کاری
•    نامه عدم سو پیشینه
•    کاور لتر (انگیزه ورود به خاک و برنامه کاریابی)
•    تمکن مالی
•    قرارداد با کارفرما
•    ارائه گواهی تولد فرزند یا فرزندان 
•    سند ازدواج (در صورت وجود)

بر اساس قوانین مهاجرتی آن کشور، مدارک تحصیلی متقاضی ویزای کاری آلمان باید توسط نهادی به نام ZAB تایید شود تا متقاضی بتواند پروسه مهاجرت را طی کند. اگر نیازی به ترجمه مدارک باشد، باید از دارالترجمه‌های مورد تایید سفارت کمک گرفت.

انواع ویزا آلمان نیاز به ارائه تمکن مالی کافی دارند؛ در ویزای کاری آلمان هم ارائه گردش حساب سه‌ماهه برای آفیسر پرونده درخواست ویزا اهمیت بسیاری دارد. در برخی موارد نیاز به بلوکه کردن حساب متقاضی یا به‌اصطلاح فریز کردن حساب بانکی دیده می‌شود. با توجه به نوع ویزا موجودی مورد نیاز متفاوت است؛ کمترین میزان تمکن مالی باید 6 هزار یورو به بالا باشد.

هزینه دریافت ویزای کار آلمان

درخواست وقت سفارت برای ویزای کاری آلمان رایگان است، اما رزرو وقت مصاحبه نیاز به پرداخت 75 یورو دارد. در صورت نیاز می‌توان از خدمات ویزامتریک برای امور ویزا از جمله تکمیل فرم درخواست، تایید و تصدیق مدارک و ... استفاده کرد که هر یک هزینه‌های مربوط به خود را دارد.