دانشگاه پلی تکنیک مونترال (École Polytechnique de Montréal)، دانشکده فنی دانشگاه مونترال و یکی از دانشکده های وابسته به این مجموعه بزرگ می باشد. پلی تکنیک مونترال بزرگ ترین دانشگاه مهندسی ایالت کبک کانادا و یکی از مهم ترین موسسات تحقیقاتی در زمینه علوم مهندسی در کشور کانادا است.

این دانشگاه که در سال 1873 تاسیس شده است با داشتن 7500 دانشجو که 1900 نفر از آنان دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشند، رتبه اول را در میان دانشگاههای کبک در خصوص تعداد دانشجویان داراست و بر اساس رتبه بندی سایت QS دارای رتبه 117 دانشکده های فنی جهان می باشد. علاوه بر این می بایست در نظر داشت که این دانشگاه سالیانه مبلغی بیش از 200 میلیون دلار بودجه به خود اختصاص میدهد که 82 میلیون از آن به منظور فعالیتهای تحقیقاتی مورد استفاده قرار میگیرد. در زمینه تحقیقات مهندسی این دانشگاه رتبه یک را در کانادا به خود اختصاص می دهد. زبان تدریس در این دانشکده فرانسوی است.  کمپس این دانشگاه بزرگترین کمپس دانشگاه مونترال است. این کمپس رو به وجهه شمالی کوهستان رویال است و به خاطر معماری منحصر به فرد خود تا کنون چندین جایزه معتبر معماری را از آن خود کرده است.

دانشگاه پلی تکنیک یکی از سه دانشگاه بزرگ مهندسی در کانادا و بزرگترین دانشگاه در استان کبک است. از زمان تأسیس در سال 1873، این مرکز آموزشی به زبان فرانسه به مهندسین و متخصصان خود آموزش می دهد. این مرکز علمی به گسترش علمی و اقتصادی منطقه کمک شایانی می کند لذا فارغ التحصیلان این دانشگاه بخش مهمی از فعالیت های مهندسی انجام شده قرن بیستم در استان کبک مانند ساخت سدهای هیدروالکتریک را به نام خود به ثبت رسانیده اند. دانشگاه پلی تکنیک مونترال در بسیاری از زمینه ها از جمله هوانوردی ، مهندسی کامپیوتر ، ارتباط از راه دور ، بیوتکنولوژی ، فناوری نانو ، علم محیط زیست ، هوش مصنوعی و بسیاری از حوزه های دیگر علوم مهندسی رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. دانشگاه پلی تکنیک دارای 13 رشته کارشناسی و 60 دپارتمان و 2 مدرسه می باشد و دانشجویان می توانند با توجه به تخصص مورد نظر خود در رشته های زیر به ادامه تحصیل بپردازند:

مهندسی شیمی، مهندسی عمران،مهندسی زمین شناسی،مهندسی معدن، مهندسی پزشکی،مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی صنایع، مهندسی هوا فضا،مهندسی مکانیک، فیزیک مهندسی، مهندسی زیست پزشکی

دانشگاه پلی تکنیک به دلیل تحقیقات پویای خود ، که بیش از 40 درصد بودجه دانشگاه را در سالهای 2008-2009 (معادل 60.5 میلیون دلار CAD) به این امر اختصاص یافته است ، شناخته شده می باشد. در بین دانشکده های مهندسی U15 ، دانشگاه پلی تکنیک راه را مونترال در بسیاری از زمینه های تحقیقی پیشتاز است، به عنوان مثال: تعداد صندلی های تحقیقاتی کانادا (شماره 1) ، کل کمک های مالی NSERC (شماره 1) ، تعداد انتشارات در دانشکده های مهندسی در کانادا ( شماره 5) و کمکهای تحقیقاتی NSERC با همکاری صنعت (شماره 1) و چهل واحد تحقیق که بیش از 20 درصد بودجه و قراردادهایی است که برای پروژه های تحقیقاتی در زمینه علوم کاربردی به دانشگاههای کبک اعطا می شود.

هزینه تحصیل با توجه به عوامل مختلف متغیر است: نوع برنامه انتخاب شده ، تعداد دوره های در هر ترم و وضعیت دانشجویان . همه مبالغ به دلار کانادا است و لازم به ذکر است شهریه مربوطه هر ساله افزایش می یابد. 

دانشجویان ثبت نام شده در دوره های non-thesis programs شهریه و هزینه های مختلف را با توجه به تعداد واحدهای اخذ شده در هر نیمسال، پرداخت می کنند. در یک ترم به طور عادی بین 9 تا 12 واحد مجاز می باشد.

دانشجویان ثبت نام شده در دوره های research-based programs، شهریه و هزینه های مختلف خدمات خود را به صورت سالیانه (3 ترم سالانه) پرداخت می کنند. این هزینه ها در هر ترم ثابت هستند و با توجه به وضعیت دانشجویی تعیین می شود. 

لازم به ذکر است، در شرایطی که دانشجویان بدون دریافت بورس دانشگاهی در این دانشگاه پذیرفته شده باشند مبلغ شهریه برای دوره های کارشناسی ارشد پژوهشی (Maitrise Recherche) و دکترا به شرح زیر است:

• 17700 دلار برای سال اول، 7700 برای سال دوم و 2800 برای سال سوم؛ برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می باشند.

• 3400 دلار برای هر یک از سالهای اول و دوم، 3000 برای سال سوم و 2800 دلار برای سال چهارم ؛ برای دانشجویانی که در مقطع دکترا مشغول به تحصیل می باشند.

مبلغ شهریه برای دوره های کارشناسی ارشد حرفه ای (Maitrise Professionnelle) و یا کارشناسی ارشد course base که به طور معمول 45 واحد را شامل میشود، به ازاء هر یک واحد تحصیلی تعیین می گردد که این مبلغ به شرح زیر است:

• 12600 دلار برای دو ترم 12 واحدی

کمک هزینه تحصیلی سالیانه (MAFS):

این کمک هزینه به طور معمول به دانشجویان مقاطع دکترا و دانشجویان کارشناسی ارشد تحقیقاتی اعطا شده و نحوه و میزان پرداخت آن توسط استاد مدیر تحقیقاتی هر پروژه تعیین میشود. با این وجود, به طور معمول مبلغ این کمک هزینه سالیانه به شرح زیر است:

برای دانشجویان دکترا: 22000 دلار

برای دانشجویان کارشناسی ارشد تحقیقاتی: 18000 دلار