اگر با نحوه اخذ کارت اقامت آلمان از طریق تحصیل و یا دریافت پاسپورت آلمان بعد از تحصیل آشنا نیستید، با این مطلب وبلاگ لتس گو یونی همراه ما باشید. این روزها بسیاری از ایرانیان مقصد اروپایی و معروفی مثل آلمان را در اولویت انتخاب تحصیلی خود قرار داده و به دلیل هزینه پایین و نسبتاً رایگان ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر و با کیفیت این کشور اروپایی حوزه شنگن، تلاش می‌کنند تا با این روش، قدم در مسیری روشنی بگذارند که در نهایت به اخذ کارت اقامت اروپا و دریافت پاسپورت آلمان بعد از تحصیل منتهی می‌شود.

در واقع، ادامه تحصیل در موسسات آموزشی و دانشگاه های آلمان یکی از بهترین روش های مهاجرت به کشور آلمان است که از طرفداران زیادی در ایران برخوردار بوده و به دلیل داشتن مزیت‌های مهاجرتی بسیار متنوع از جمله امکان سفر آزادانه به سایر کشورهای حوزه شنگن (مثل فرانسه و سوئد)، هزینه پایین تحصیل،اعتبار بالای مدارک دانشگاهی، امکانات رفاهی و تجهیزات فوق‌العاده شهری، شانس کار در بازار کار جهانی، امکان اقامت بلندمدت و فرصت دریافت پاسپورت آلمان بعد از تحصیل،در صدر انتخاب های دانشجویان ایرانی متقاضی مهاجرت قرار دارد.

از آنجایی که پروسه مهاجرت تحصیلی به آلمان به صورت مرحله‌ای بوده و از همان ابتدا نمی‌توان برای حق شهروندی و پاسپورت ارزشمند این کشور اقدام کرد، بهتر است پیش از پرداختن به نحوه دریافت پاسپورت آلمان بعد از تحصیل،اول به طور مختصر مراحل اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی و همچنین کارت اقامت آلمان را به شما توضیح دهیم و بعد به سراغ مرحله نهایی یعنی دریافت حق شهروندی و پاسپورت آلمان برویم.

دریافت پاسپورت آلمان بعد از تحصیل

کارت اقامت آلمان از طریق تحصیل

در صورتی که به تازگی و یا طی چند سال از دبیرستان فارغ التحصیل شده و یا یکی از مدارک کاردانی، کارشناسی و یا ارشد را گرفته‌اید، می‌توانید برای پذیرش و ویزای تحصیلی کشور آلمان اقدام کرده و به یک دانشجوی بین‌المللی دانشگاه‌های این کشور تبدیل شوید.

در ابتدا باید یک دعوت نامه پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه آلمانی دریافت کنید. برای این کار، باید شهر و دانشگاه مورد نظرتان را پیدا کرده و با مراجعه به وب سایت موسسه آموزشی، از شرایط پذیرش دانشجویان خارجی در مقطع تحصیلی دلخواه خود مطلع شوید.

به طور خلاصه، شما ملزم هستید تا مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود را آماده و ترجمه کرده و به همراه موارد دیگری از جمله مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی، انگیزه نامه، رزومه و برنامه تحصیلی، توصیه نامه و غیره برای دپارتمان پذیرش ارسال کنید.

اگر مایل باشید تا در موسسات آموزشی دولتی و کم هزینه کشور آلمان مشغول به تحصیل شوید، اغلب نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی دارید، ولی در مقاطع تحصیلی تکمیلی برخی از رشته‌ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود.

اگر شرایط شما پذیرفته شود، موفق به دریافت نامه پذیرش و یا همان دعوتنامه تحصیلی از آلمان می شوید، مرحله بعدی، اقدام برای رزرو وقت سفارت و دریافت ویزای تحصیلی آلمان است.

شما باید مدارک مورد نیاز تحصیلی، مدرک زبان، دعوتنامه، تمکن مالی و سایر اسناد و مدارک پشتیبان را به کنسولگری این کشور ارائه داده و با انجام انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک و مصاحبه ویزا، منتظر جواب سفارت آلمان شوید.

اگر بعد از گذشت چند ماه کاری موفق به دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان شوید، در واقع ویزای بلند مدت شنگن این کشور را دریافت کرده‌اید که مطابق با بازه زمانی تحصیلی شما (کارشناسی 4 ساله و یا ارشد 2 ساله) قابل تمدید است.

همه اینها را گفتیم تا به یک مرحله قبل از دریافت پاسپورت آلمان بعد از تحصیل یعنی مرحله کارت اقامت دائم این کشور برسیم.

در حالت پیش فرض، زمانی که شما موفق به دریافت ویزای تحصیلی آلمان می‌شوید، کارت اقامت موقتی و یکساله اروپا برای شما صادر می‌شود که تا پایان دوره تحصیلی قابلیت تمدید دارد. این کارت به شما این امکان را می‌دهد تا آزادانه و بدون ویزا به 25 کشور دیگر حوزه شنگن سفر کنید.

اما سوال اینجاست که چگونه می‌شود این کارت ارزشمند را از حالت موقتی به دائمی تبدیل کرد و با سفت کردن جای پا و دریافت کارت اقامت آلمان، به استقبال مرحله نهایی و بسیار مهم دریافت پاسپورت آلمان بعد از تحصیل رفت؟

طبق اطلاعات ارائه شده در وب سایت schengenvisainfo، شما می توانید بعد از چندین سال حضور قانونی در کشور آلمان که دارای شرایط مختلف زیر است، کارت موقتی اقامت آلمان را به دائمی تبدیل کنید:

 • اگر از طریق برنامه نیروی کار ماهر اسکیل ورکر مهاجرت کرده‌اید، بعد از گذشت 4 سال مجاز هستید
 • در صورتی که برای تحقیق و پژوهش به آلمان مهاجرت کرده‌اید، بعد از گذشت 4 سال می‌توانید اقدام کنید
 • چنانچه دارای مدرک دانشگاهی و یا کارآموزی فنی از آلمان باشید و در حال حاضر به عنوان نیروی کار ماهر اسکیل ورکر در بازار کار این کشور کار کنید، بعد از گذشت دو سال مجاز به اپلای کارت اقامت دائم خواهید بود
 • اگر دارای کارت اقامت اروپا EU Blue و مهارت پیشرفته زبان آلمانی باشید، می‌توانید بعد از گذشت 21 ماه از حضور در آلمان، نسبت به دریافت کارت اقامت این کشور اقدام نمایید.
 • چنانچه یک مهاجر خویش‌فرما هستید، این بازه زمانی به 3 سال تقلیل پیدا می‌کند
 • اگر یک فرد فریلنسر و ساکن قانونی در آلمان هستید، بعد از گذشت 5 سال مجاز به اقدام هستید
 • در صورتی که از یک عضو خانواده دارای حق شهروندی آلمان برخوردار هستید، بعد از 3 سال حضور امکان اپلای دارید
 • در حالت پناهندگی نیز بازه تعیین شده برای شما 5 سال خواهد بود

اما بگذارید پیش از بررسی نحوه دریافت پاسپورت آلمان بعد از تحصیل، یک مثال کاربردی در مورد پروسه اخذ کارت اقامت دائم بعد از فارغ التحصیلی در کشور آلمان بزنیم:

بنابر قوانین دولتی این کشور، شما برای حداکثر 3 ماه بعد از فارغ التحصیلی اجازه حضور در خاک این کشور را داشته و بعد از آن باید به کشور مبدا بازگردید. اما کاری که اغلب دانشجویان بین‌المللی می‌کنند این است که دقیقاً قبل از فارغ التحصیلی و پایان دوره دانشگاهی، برای یک نوع از مجوز به نام ویزای جستجوی کار در آلمان درخواست می‌دهند.

این ویزای 6 تا 9 ماهه به شما اجازه می دهد تا در این بازه زمانی به جستجوی کار و اخذ جاب آفر از کارفرمای آلمانی پرداخته و با عقد قرارداد کاری تمام وقت، برای ویزای کار در این کشور اقدام کنید.

یعنی، داشتن مدرک دانشگاهی و سابقه تحصیل در موسسات آموزشی آلمان در کنار داشتن مهارت بالای زبان آلمانی به شما کمک می‌کند تا در مدت زمان کمی بعد از فارغ التحصیلی به بازار کار بین المللی آلمان جذب شوید.

وقتی که ورک پرمیت و ویزای کار برای شما صادر می شود، با تمدید قرارداد کاری، اجازه تمدید ویزا و ورک پرمیت برای فرد وجود داشته و می‌تواند به راحتی به زندگی در آلمان بپردازد. در این حالت، طبق جزئیات ارائه شده در بالا، شما می‌توانید با مجموع تقریبی دوره دو تا 3 ساله دانشگاه و 2 تا 3 سال کار تمام وقت در بازار کار آلمان، برای کارت اقامت دائم اروپا اپلای کنید.

با انجام این کار و دریافت کارت اقامت دائم شنگن، شما دیگر نیازی به تمدید ویزا نداشته و می‌توانید از مزایای بسیار نزدیک به یک شهروند آلمانی برخوردار شوید.

در این خصوص بد نیست بدانید شرایط دریافت کارت اقامت آلمان شامل چه مواردی می‌شود:

 • باید از درآمد کافی برای پوشش هزینه‌های خود و همسر و فرزند برخوردار بوده و نیاز به استفاده از کمک‌های دولتی و اجتماعی نداشته باشید
 • ملزم به داشتن یک محل مسکونی مناسب برای زندگی فردی یا به همراه همسر و فرزند هستید
 • باید در زمان زندگی و شرایط کار درآلمان به طور مستمر به صندوق بیمه بازنشستگی پرداختی داشته باشید
 • در خلال حضور و زندگی در آلمان، در کاری مرتبط با مهارت و مدرک دانشگاهی خود مشغول شوید
 • دارای مهارت زبان آلمانی با حداقل سطح B1 باشید
 • ملزم به قبولی در آزمون Life in Germany هستید، تستی که ثابت می‌کند به اندازه کافی با فرهنگ، قانون و روابط اجتماعی در آلمان آشنایی دارید

در نهایت باید به این نکته توجه داشته باشید که امکان سفر بدون ویزا با استفاده از کارت اقامت موقتی و دائمی آلمان را به سایر کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن دارید، امکان برای کار در کشوری خارج از آلمان، مجاز به دریافت مجوزهای جداگانه بوده و اجازه کار قانونی در سایر کشورها نخواهید داشت.

همچنین، تا زمانی که با استفاده از ویزای تحصیلی در آلمان حضور دارید، مجاز به اپلای برای کارت اقامت دائم نیستید و حتماً باید تا زمان فارغ التحصیلی، درخواست ویزای Job-seeker و سایر مراحل ذکر شده صبر کنید.

کارت اقامت دائم آلمان-بعد از تحصیل

پاسپورت آلمان از طریق تحصیل

اکنون نوبت به بحث اصلی یعنی نحوه دریافت پاسپورت آلمان بعد از تحصیل می‌رسد، وقتی حرف از پاسپورت و گذرنامه آلمانی می شود به معنی اخذ حق شهروندی و یا به اصطلاح تابعیت کشور آلمان است.

اگر از طریق مهاجرت تحصیلی موفق به گذر کردن و دریافت مدارک مهم بالا شوید، این امکان را دارید تا با گذشت 8 سال از حضور قانونی در کشور آلمان برای پاسپورت و حق شهروندی این کشور اقدام کنید.

یعنی باید موفق به تبدیل کارت اقامت موقتی به دائمی شده، در بازار کار این کشور مشغول به کار باشید، دارای مهارت بالای زبان آلمانی بوده، در تست اجتماعی، سیستم قانونی و مسائل فرهنگی آلمان قبول شده و آماده ادغام و هماهنگی کامل با شهروندان آلمانی باشید.

در اغلب موارد، برای دریافت تابعیت آلمان، شما ملزم به رها کردن حق شهروندی قبلی خود هستید. تنها در برخی از شرایط استثناء اجازه داشتن دو تابعیت ایرانی و آلمانی به طور همزمان به شما داده می‌شود.

در صورتی که از مسیر مهاجرت تحصیلی به مرحله دریافت پاسپورت آلمان بعد از تحصیل رسیده باشید، این امکان را دارید تا همسر و فرزند خود را نیز از مزیت حق شهروندی با ارزش کشور آلمان برخوردار کنید.

باید به این نکته توجه کنید که بازه زمانی 8 ساله حضور شما در آلمان باید به طور پیوسته باشد تا بتوانید برای دریافت پاسپورت آلمان از این طریق اقدام کنید. این قانون برای اخذ کارت اقامت دائم وجود نداشته و حضور پیوسته و قانونی متقاضی در خاک این کشور تنها برای حق شهروندی و پاسپورت آلمان تعیین شده است.

تنها در صورتی که دارای حداقل سطح زبان B1 آلمانی، کارت اقامت دائم، تمکن مالی کافی و قبولی در تست شهروندی باشید و تمایل به تغییر تابعیت خود از ایرانی به آلمانی داشته باشید، مجاز به اخذ گذرنامه و پاسپورت آلمان بعد از تحصیل و گذراندن مراحل ذکر شده در بالا خواهید بود.

لازم به ذکر است که تست شهروندی از 33 سوال در حوزه زندگی در آلمان، شرایط اجتماعی، قوانین مختلف و برخی از سوالات مرتبط با محل زندگی شما تشکیل شده، مدت زمان اختصاص داده شده به آن یک ساعت بوده و برای قبولی در آن نیاز به حداقل 17 پاسخ صحیح خواهید داشت.

چنانچه دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی در حوزه سیاست، حقوق و یا علوم اجتماعی باشید، دارای بیماری و معلولیت جدی باشید و یا سن شما کمتر از 16 سال باشد از شرکت در این آزمون معاف خواهید بود.

چنانچه مایل هستید تا از شرایط دریافت کارت اقامت و پاسپورت آلمان بعد از تحصیل برخوردار شوید، می‌توانید از مشاوره و خدمات تخصصی کارشناسان لتس گو یونی برای اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی این کشور استفاده کرده و در این مسیر جذاب مهاجرتی قدم بگذارید.

در پایانِ این مطلب، بد نیست تا نگاهی به رتبه فعلی گذرنامه و پاسپورت آلمان انداخته و این موضوع را بررسی کنیم که آیا گذراندن تمامی این مراحل و دریافت حق شهروندی و پاسپورت آلمان بعد از تحصیل ارزشش را داشته و یا به زحمتش نمی ارزد!

رتبه پاسپورت آلمان

رتبه پاسپورت آلمان

بنابر جدیدترین آمار وب سایت passportindex، رتبه پاسپورت آلمان در رنکینگ سوم دنیا در کنار گذرنامه های سوئد، هلند و فنلاند قرار گرفته و به دارنده آن امکان سفر بدون ویزا به 115 کشور دنیا، سفر با ویزای فرودگاهی و الکترونیکی به 41 کشور را داده و وی را ملزم به اخذ ویزا از تنها 42 کشور دنیا می‌کند.

این آمار کمی در وب سایت Henley & partners متفاوت بوده و رنکینگ گذرنامه آلمان در کنار کره جنوبی در رتبه دوم دنیا قرار دارد. درهر حالتی، می توان به طور حتم این موضوع را بیان کرد که صرف زمان، وقت و تلاش برای اخذ مدرک تحصیلی، کارت اقامت، ویزای جستجوی کار و موارد دیگر ارزشش را داشته و شما را در نهایت به مدارک ارزشمندی مثل کارت اقامت دائم و حتی حق شهروندی و پاسپورت آلمان می‌رساند.

برای فهم بهتر این موضوع کافی است به این نکته توجه کنید که شما به عنوان یک شهروند ایرانی دارای گذرنامه‌ای هستید که از نگاه وب سایت passportindex، در رتبه 84 دنیا و از نگاه وب سایت هنلی در رتبه 101 دنیا است و محدودیت‌های پرشمار و آزادی سفر بسیار کمی را برای شما و اعضای خانواده تان به همراه خواهد داشت.

چنانچه باز هم در مورد پروسه تحصیل در آلمان و شرایط دریافت مجوزهای مختلف آن سوال داشته و در مورد تصمیم خود مردد هستید، کافیست تا از مشاوره و ارزیابی تخصصی موسسه لتس گو یونی استفاده کنید تا راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.